Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 43

- Само за увеличаване на графичната тежест

Когато искаме да използваме знаци – символи, чието значение е традиционно възприето, но графичната им тежест е малка, можем да поставим допълнителни конструктивни елементи, чиято единствена функция върху картата е привличане на вниманието върху знака. Като пример за конструктивни елементи, които само акцентират върху по-важните знаци, може да се посочи поставянето на допълнителни линии на границите, за да се подчертае тяхното значение. На фиг. 9 е показана част от политико-административна карта, на която държавната граница е изобразена с традиционно използвания черен знак, но е подчертана с две линии: плътна виолетова линия и с дебела растерна виолетова линия. По този начин още от пръв поглед се забелязва територията на изобразяваната държава. Чрез плътна оранжева линия са подчертани административните граници, за да може мислено да се обособят териториалните единици.

Фиг. 9

- За придаване на допълнително значение на знаците

Добавяните конструктивни елементи могат да бъдат използвани не само за увеличаване на графичната тежест на знаците, но и за кодиране в тях на допълнителна информация. Чрез нея може да се даде допълнителна характеристика на обектите или те да се класифицират по друг признак.

Пример за конструиране на такива знаци е показан на фиг. 10, в който с добавянето на нови конструктивни елементи се повишава информационното значение на знаците и те се възприемат като по-важни. Използваният ярък оранжев цвят за триъгълния елемент привлича вниманието върху знака и гарантира, че ще бъде забелязан от потребителя.

Фиг. 10. Добавяне на значещи констр. елементи [3]

4. ПРОЗРАЧНИ ЗНАЦИ

Използването на прозрачни знаци позволява да се увеличи размерът им, защото могат да се виждат препокритите от тях знаци. Този начин се използва често при статистически карти, при които трябва да се покажат много големи разлики в стойностите на изобразяваните обекти.

Чрез използване на частично прозрачни знаци може да се реши проблемът с припокриване на съдържанието на картата под тях. По-горе, на фиг. 3 беше показано, че при използване на фон не могат да се покажат малки области под знаците с квадрат. На фиг. 11, чрез използване на частична прозрачност (65%), се губи част от графичната тежест, но могат да се видят всички обекти под знаците. Това позволява значително да се увеличи размерът на знаците и дори те частично да се припокриват, без да се влоши драстично читаемостта на картата.

Фиг. 11. Частично прозрачни знаци

Използването на прозрачни знаци позволява размерите им да бъдат многократно по-големи от тези на плътните. На фиг. 12 са изобразени обекти със значителни разлики в количествените характеристики. Ако бяха използвани плътни знаци, по-големите щяха да препокрият по-малките и картата да стане нечетлива.

Процентът на прозрачност трябва да се подбира внимателно във всеки отделен случай. При над 80% плътност на знаците не се различават добре препокритите от тях знаци, а под 50% самите прозрачни знаци трудно се виждат на картата.

5. ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПО-ЯРКИ ЦВЕТОВЕ

Ярките и контрастните цветове въздействат на подсъзнателно ниво и насочват вниманието към изобразените с тях знаци. Това позволява те да се използват за подчертаване значението на важни знаци, или за да се направят по-ясно видими малки знаци на картата.

На фиг. 12 са показани два вида знаци: големи знаци в пастелен син цвят и малки знаци в ярък оранжев цвят. Въпреки многократно по-големите си размери, сините знаци не прив-личат вниманието. Малките оранжеви знаци са по-ясно забележими не само заради цвета си. Възприемаме ги като по-важни и заради по-малкия им брой.

Кои са ярки цветове? Това зависи не толкова от самите цветове, а от сравнението им с фона. Например, червеният цвят е особено ясно различим на бял фон, но трудно се възприема на кафяв фон. Смята се, че топлите цветове - червен, жълт и оранжев - се възприемат по-бързо и повече привличат вниманието, отколкото студените цветове, като син и зелен.

Фиг. 12. Използване на прозрачни знаци и ярки цветове [4]

41

ГКЗ 1-2 ' 2020