СЪБИТИЯ И ПРОЯВИ
100 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ПРОФ. ИВАН-АСЕН ПЕТКОВ-ОСНОВОПОЛОЖНИК НА БЪЛГАРСКАТА ГЕОФИЗИКА, ГРАВИМЕТРИЯ И СЕИЗМИКА Доц. д-р инж. Венета Коцева
На 01.11.2015 г. се навършиха 100 години от рождението на една изключително светла личност в научния свят на България – проф. Иван-Асен Петков. Още когато проф. Петков навършваше 80 години, акад. дфн Людмил Христосков го характеризира кратко, но изключително силно и точно с думите: „ Основоположност в науката и мъдрост в живота!”
На 30.10.2015 г. беше проведена юбилейна научна конференция, посветена на 100-годишнината от рождението на проф. Иван-Асен Николов Петков на тема „ Предизвикателството на пионерите”. Главен организатор на честването беше Катедра „ Метеорология и геофизика” при Физическия факултет на Софийския университет „ Св. Климент Охридски”. Както се отбелязва в анотацията на издадената програма на конференцията: „ Проф. Петков е дългогодишен преподавател в Софийския университет, един от пионерите на науките за Земята в България, основоположник и изследовател на редица задачи, свързани с геофизичните свойства и прояви на процесите на земната повърхност и в земните ядра.”
Конференцията беше открита от председателката на оргкомитета на конференцията доц. д-р Ренета Райкова. Приветствия бяха поднесени от проф. дфн Николай Витанов – заместник-декан по научноизследователската и проектна дейност на Физическия факултет, доц. д-р Николай Рачев – ръководител катедра „ Метеорология и геофизика” и от дъщерята на проф. Петков – г-жа Людмила Петкова-Миленова, директор на Центъра за приложение на спътникови изображения- РЕСАК и Фондация „ Иван-Асен Николов Петков”.
На всички присъстващи беше подарено юбилейното издание „ Предизвикателството на пионерите”, специално издание по повод 100 години от рождението на проф. Иван-Асен Петков, на издателство „ Тита- Консулт”, София, 2015, ISBN 978-954-9381-27-6 с обем от 326 стр. [ 1 ]. Книгата съдържа биографични данни, богат снимков материал, библиография и избрани статии на проф. Петков. Включването на разработките на проф. Петков, които са били публикувани в различни издания и по различно време, е изключително полезно, тъй като се улеснява достъпът до тях както в книгата, така и в електронното й издание.
Представянето на научните доклади беше в две сесии с водещи медиатори: гл. ас. д-р Милен Цеков и гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Бяха представени интересни и оригинални доклади, разработени от автори, работещи в различни научни институции у нас и в чужбина: РЕСАК, Невада- САЩ, Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, Геолого-географския и
Физическия факултети на СУ, Минно-геоложкия университет, СТВТО – Виена и др. Електронни копия на всички материали, събрани при организирането на конференцията, са публикувани на интернет страница, посветена на живота и делото на проф. Петков като подменю на WEB-страницата на катедра „ Метеорология и геофизика”: www. phys. uni-sofia. bg /~ mg [ 2 ].
След двете сесии се състоя изключително интересен, вълнуващ и споделен със скъпи спомени разговор за колегата, ментора, учителя и професора Иван-Асен Петков. Разговорът беше ръководен от проф. дгн Димчо Йосифов. В него участваха г-жа Людмила Петкова-Миленова, доц. д-р Стефан Бояджиев, доц. д-р Минка Илиева, доц. д-р о. з. инж.-полк. Илия Йовев и др.
На 4-тия етаж в сграда „ В” на СУ беше тържествено открита лаборатория, носеща името: „ Геофизика – „ Проф. Иван-Асен Петков”, кабинет 68.
Конференцията беше закрита с коктейл под наслов: „ Да пием по една лимонада!”, както често е казвал самият проф. Петков.
На страниците на списанието ни беше публикуван обширен материал за живота и научно-приложните приноси на проф. Петков по повод на неговата кончина през 2005 г. [ 3 ].
Нека припомним още веднъж накратко кой е проф. Петков. Роден на 01.11.1915 г. в София в семейство на интелектуалци. Възпитан в любов и уважение към България. С подчертани интереси към науката, спорта и музиката. Баща му Никола Петков е машинен инженер, завършил висшето си образование в Мюнхенската политехника. Иван Петков завършва средното си образование във Втора мъжка гимназия в София през 1934 г. с отличен успех. През 1938 г. завършва висше образование по две специалности: „ Математика” и „ Физика” във Физико-математическия факултет на СУ. Работи 3 години като радиоинженер в инженерно-техническата фирма „ ЕЛФА”. През 1941 г. Ив. Петков постъпва като асистент в Астрономическото отделение на Държавния географски институт( ДГИ) при Министерството на войната. Ръководител на това отделение тогава е световноизвестният български учен – математик, астроном и геодезист д-р Владимир Кирилов Христов( 1902 – 1979). Съдбата събира професионално и творчески двама големи български учени във военното ведомство. Съвместната им научна, приложна и организационна работа ги прави добри приятели и верни съратници в областта на висшата геодезия и приложната геофизика в продължение на 60 години. Те са едни от най-активните дейци на Националния комитет по геодезия и геофизика в България и го представляват достойно на многобройни научни форуми у нас и в чужбина, а също и по линията на КАПГ, т. е. Кооперацията( сътрудничеството) между Академиите на науките( или съответните им организации) в страните от Централна и Източна Европа по проблемите на планетарната геофизика. Заедно д-р Вл. Христов и Ив. Петков извършват първите в България гравиметрични измервания с махални апарати за нуждите на геодезията и приложната геофизика. До 1946 г. е създадена
42 ГКЗ 1-2’ 2016