2.3. Използвани данни
Всички данни и материали, използвани в хода на разработката, представляват геопространствени данни в цифров вид, в световна геодезическа система 1984( WGS 84), проекция UTM, Zone 35N. Входните данни, с които стартира работата, общо се разделят на две групи:
• тематичен слой за тестване СВР-ПВТ;
• референтни данни.
Информация за слоя с висока резолюция за постоянните водни тела СВР-ПВТ е дадена в раздел 2.1. Следва описание на референтните данни, използвани при измерванията.
2.4. Определяне на точността 2.4.1. Референтни измервания
Точността на СВР-ПВТ може да се определи чрез сравняването му с референтните данни. Измерванията се изпълняват в набор от случайно избрани пиксели в рамките на стратата. Целта е, чрез интерпретиране на референтните данни, да се определи принадлежността на дадения пиксел от случайната извадка към тествания входен клас земно покритие( в случая – постоянни водни тела). Интерпретирането при измерването се прави „ на сляпо”, т. е., без визуализиране на тествания СВП- ПВТ. Главна роля за вземане на решение тук изигра цифровата ортофотокарта, заедно с физическите блокове, а при нужда бяха ползвани изображенията от SPOT 5 и КВС.
2.3.1. Референтни данни
Референтните данни представляват група от слоеве, служещи като база за сравнение и проверка на верността на СВР-ПВТ( Таблица 1). В рамките на гореспоменатия проект те се наричат in situ данни, защото са локални за страната и не са получени от спътникови изображения. Като част от работата по проекта е извършена предварителна проверка за съгласуваност в геометрията на спътниковите изображения и референтните данни в рамките на гореспоменатата средноквадратна грешка.
Референтни данни
Таблица 1
№ Название на данните Тип
1. Физически блокове от СИЗП- 2011 и 2012 г.
2. Карта на възстановената собственост 2012 г.
3. Цифрова ортофотокарта, 2010- 2011
4. Топографски карти М 1:25000, 1:50000
5. Спътникови изображения SPOT 5 2012 г.
Вектор
Вектор
Растер
Растер
Растер
Осигуряването на набора от референтни данни е първа стъпка от всяка процедура по оценка на точността [ 3 ]. Към тях се поставят определени изисквания, за да им се има доверие и цялата процедура по оценка на точността да има мисъл. Първо, те трябва да са отделни и независими от данните, използвани за обучение при класификацията. Второ, те трябва да са точни – със същата или с по-висока точност от оценяваните данни. Трето, референтните данни трябва да са от( приблизително) същия времеви период, като изображенията, от които е получен тестваният тематичен слой.
Референтните данни, изброени в таблица 1, са с гарантиран произход и характеристики и с точностни показатели, превишаващи значително тези на входния СВР.
Фиг. 3. Грешка от тип „ пропуск” в площта на рилско езеро
На фиг. 3 е показан пример за определяне на грешка от тип „ пропуск” на базата на високопланинско езеро в Рила и изображение от цифровата ортофотокарта. За пълнота на описанието, освен случайната площ на измерване( жълтият квадрат в средата с размер на пиксел от 20x20 m) са показани и части от СВР-ПВТ( запълнените правоъгълни фрагменти) и полигон от стратата за грешки „ пропуск”( с щриховка).
2.4.2. Анализ на резултатите от измерванията
Резултатът от интерпретацията се сравнява със СВР-ПВТ и се определят следните точностни параметри: брой на случаите с неправилно класифицирани пиксели и брой на пропуснатите пиксели. На тази основа се изчисляват грешките на неправилна класификация( включване, commission) и грешките от тип „ изключване”( пропуск, omission), както и точностите на потребителя и производителя. Прилагат се формулите от( 1) до( 5).
3. РЕЗУЛТАТИ И ИЗВОДИ
Входният тематичен продукт СВР-ПВТ показва следните количествени параметри в растерен формат( размерът на пиксела върху земята е 0.04 ha):
• СВР-ПВТ – 2239941 пиксела, 89597.64 ha;
• територии, незаети с водни тела – 275239998 пиксела, 11009599.92 ha;
• сумарен брой пиксели за цялата страна- 277479939 пиксела, 11099197.56 ha.
18 ГКЗ 1-2’ 2016