Фиг . 1 . Обхват на изследването Източник : МЗХГ - Ортофото снимка
Фиг . 2 . Вид собственост Източник : Кадастрална карта
2.3 . Изисквания към решението 2.4 . Възможни решения
Една от задачите на ОУП е да определи устройствените зони на парка и бъдещите зони за застрояване и техните режими , в неговото обкръжение . Това негово предвиждане , съответно трябва да бъде задължително за последващия ПУП . Тоест на фаза ОУП трябва да се прецени :
• ще се съхрани ли паркът в своята цялост при запазване на своята публична роля ?
• ще даде ли възможност на реституираните поземлени имоти в парка да бъдат застроени в рамките на техните граници ( по имотни граници ) и в какви устройствени зони ?
• има ли възможност за баланс на интересите – цялостно или частично опазване на парка , но и осигуряване на възможности за инвестиционни инициативи в частните имоти , и при какви ограничения ? И колко още новоурбанизирана територия ще изисква това ?
Решението , разбира се следва да е икономически ефективно , тоест да генерира минимални разходи за отчуждителни процедури , които са задължение на общината . Също така , е необходимо да балансира публичните и частни интереси , и да осигурява оптимална териториална структура . Важно е да се отбележи , че тук публичните мероприятия не са само за нуждите на квартала , а паркът има своя важна екологична и рекреационна роля за цялото население на Стара Загора , и е задължителна част от зелената система на градската териториална структура .
Очевидно , с прилагането на способа по чл . 17 от ЗУТ , не могат да бъдат постигнати тези изисквания , тъй като при устройствено решение , базирано на урегулиране по имотни граници ще бъде накърнен почти изцяло публичния интерес чрез заличаване на парк Бедечка с основната му функция . С прилагане на способът на чл . 16 от ЗУТ като допълнителен помощен инструмент , могат да бъдат предложени устройствени решения , подкрепени с конкретни количествени разчети , които да определят точно и устойчиво във времето границите на устройствените зони и техните режими в ОУП , които след това да бъдат потвърдени в ПУП .
В общия случай , количествените разчети следва да обхващат следните направления на изследване и тяхното взаимодействие :
• обхватът на бъдещия ПУП по чл . 16 от ЗУТ ;
• размерът на корекционния коефициент за редукция .
С други думи , трябва да се реши колко точно земеделска земя в контактната зона на парк Бедечка следва да бъде урегулирана по реда на чл . 16 от ЗУТ , за да бъде осигурена възможност , реституираните поземлени имоти в границите на парка да бъдат „ изведени “ и урегулирани в непосредствена близост около него . В т . ч . при какъв размер на редукция , ще бъде осигурена площ за нужните публични мероприятия , които тук освен задължителните за функциониране на едно жилищно квартално пространство ( транспортна и инженерна инфраструктура ), разчета трябва да отчете и опазването на парк Бедечка с основната му функция .
ЗУТ задава възможност за избор на корекционен коефициент в диапазона от 0 до 25 %. Редица проведени изследвания сочат , че дори и максимално допустимия корекционен коефициент 25 % не е достатъчен , когато са налице утежняващи природни и антропогенни условия или устройствени решения от ОУП , които да изискват публични отреждания на ниво ПУП . [ 7 ]
В случая , са налице такива условия , които изискват отреждане на значителна площ за публични мероприятия – паркова зона , укрепване и коригиране на река , провеждане на първостепенни мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура . Тази съществуваща ситуация изисква прилагането на максимален корекционен коефициент на редукция 25 %, но ще бъде разгледано и вариантно решение , при което ще бъде приложен намален коефициент на редукция от 15 %, който да визуализира и други възможности .
По отношение на необходимостта от други публични
мероприятия е отчетено , че в контактна зона до проучваната територия има концетрация на обекти на образованието , но е налице необходимост от терени за
социална инфратруктура - предимно за обединени детски
ГКЗ 3-4 ’ 2022 50