Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 49

на стопанството и ще се следят множество параметри във връзка с вегетацията , болестите , обработките , влагата и други , чрез прецизна геодезическа карта отложена в ГИС .
• Използване на самолети и сателити
Наблюдения на стопанството чрез използване на фотографски или спектрални изображения , за да се прецени ефективността на този метод , спрямо дроновете , както и достъпността му по отношение на ценовите нива и достъпността на изображенията .
• Автоматично управление и насочване
Автоматизиране и роботизиране на управлението на машините за постигане на самостоятелност и прецизност в процесите на влагане на торове , препарати и събиране , което ще подпомогне прецизното земеделие и намаляване отпечатъка върху околната среда , чрез намалено използване на горива , торове и препарати .
• Машинно обучение и изкуствен интелект
Изпробване на достъпни технологии за обработка на събраната информация и автоматизиране на процесите , с цел подпомагане на бъдещата автоматизация на земеделието .
5 . РЕЗУЛТАТИ
В рамките на 2023 година проектният екип ще може да предостави на широката общественост повече данни за
практическите резултати . В началото на месец Юни , бе проведен семинар в ИПАЗР „ Никола Пушкаров “, на който консултантите и научният екип представиха данни от почвените анализи и климатичния мониторинг . През късната есен ще бъдат предоставени сравнителни анализи от заснеманията за безпилотни летателни средства от първия и втория цикъл от измервания , съответно за 2022 и 2023 година , като това ще даде възможност за извеждането на изводи , за прецизността на използвания дистанционен метод и приложимостта му за стопанската дейност .
ЛИТЕРАТУРА
По материали от проект „ ВЪВЕЖДАНЕ НА ДИСТАНЦИОННИ МЕТОДИ ЗА ПЛАНИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО “ изпълняван от ДЗЗД „ Земя на бъдещето “ - доклади и данни подготвени и предоставени от консултантския екип на проекта .
Рецензент : Д-р инж . Надежда Ярловска
Адрес на автора : Д-р инж . Кирил Стоянов , Министерство на земеделието E-mail : kirilstoianov _ maf @ yahoo . com
ФЕДЕРАЦИЯ НА НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИТЕ СЪЮЗИ ( ФНТС )
Федерацията на научно-техническите съюзи в България , или Федерацията , е творческо- професионално , научно – просветно , неправителствено , неполитическо сдружение с нестопанска цел на юридически лица - съсловни организации , регистрирани по ЗЮЛНЦ , в които членуват инженери , икономисти и други специалисти от областта на науката , техниката , икономиката и земеделието .
ФНТС осъществява двустранно сътрудничество със сродни организации от редица страни .
ФНТС обединява 19 национални сдружения - научно- технически съюзи / НТС / и 34 териториални сдружения - ТС на НТС , в които членуват над 15000 специалисти от цялата страна .
ФНТС е съучредител и член на Световната федерация на инженерните организации ( WFEO ).
ФНТС членува и в Европейската федерация на националните инженерни асоциации ( FEANI ), ФНТС е член на Постоянната конференция на инженерните организации Югоизточна Европа / CO . P . I . C . E . E ./, Глобалният Договор на ООН , Европейски млади инженери ( EYE ). ФНТС притежава изключителното право за България да предлага на EANI български инженери за удостояване с титлата EUR ING / Европейски инженер /.
Лице за контакт : д-р инж . Бойко Денчев , e-mail : b . denchev @ gmail . com ул . " Г . С . Раковски " № 108 , София , 1000
ГКЗ 5-6 ’ 2023 47