Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 48

използват безпилотно летателно средство DJI Phantom 4 RTK , безпилотно летателно средство WingtraOne GENII ( фиг . 1 ) като се използва камера със сензор – 1 ″ CMOS и ефективни пиксели : 20 мегапиксела ; камера Sony RX1RII , 42 мегапиксела ; Мултиспектралната камера ще бъде MicaSense RedEdge-P - Син ( 475 nm center , 32 nm bandwidth ), - Зелен ( 560 nm center , 27 nm bandwidth ), - Червен ( 668 nm center , 14 nm bandwidth ), - Червен граничен ( 717 nm center , 12 nm bandwidth ),
- близко до инфрачервен ( 842 nm , center , 57 nm bandwidth ), - панхроматичен , с висока резолюция сензор RGB за създаване на изображения и RGB изход
Фиг . 1 . DJI Phantom 4 RTK o ∑ N-NH4 + NO3 - мод . на Бремнер и Киней o P2O5 - метод на П . Иванов o K2O - метод на П . Иванов o хумус - метод на Тюрин o механичен състав - метод пирофосфатен o физико-химичен анализ - методика на Ст . Ганев и
А . Арсова .
Консултантският екип заедно със земеделците събират информация относно климатичните фактори , почвените обработки и третирането на растенията през цялото време на проекта . Прави се подбор и на набор от наземни сензори , които да бъдат разположени за набирането на допълнителна информация .
В периода от 24 до 30 месеца от началото на проекта научният и консултантският екип ще се извършва анализ на резултати и ще се създаде стратегия и методика за комплексен дистанционен мониторинг на стопанствата . В този период ще се проведе една информационна конференция , и три web-инари за обсъждане на резултатите от измерванията и изследванията .
В периода от 30 до 36 месеца ще се извърши публикуване на информационните материали от готовите продукти , ще се проведе още една информационна конференция и два web-инара , ще бъдат подготвени и научни статии по въпроса и ще бъде подготвено приключването на проекта . В края на периода ще се проведе закриваща пресконференция за проекта .
4 . КОМПЛЕКСНОТО
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ
НА
ТЕХНОЛОГИИТЕ
Фиг . 2 . WingtraOne GENII
По отношение на управление на БЛС се използват следните продукти o DJI Assistant 2 For Phantom 2.0.10 - за компютър o DJI Flight Simulator Launcher - за компютър o DJI Pilot – за смартфон o DJI GO 4 - за смартфон За обработката на изображенията ще се използват следните софтуерни продукти : o DJI Terra v . 3.1.4 o Pix4D Fields ( предвиден за закупуване ) o Pix4D Mapper ( предвиден за закупуване ) В първият период на измервания бяха направени и почвените изследвания , като физичният , агрохимичен и физико-химичен анализ на почвените проби от земеделските имоти , обект на изследване , от землищата на селата Едрево и Паничерево , обл . Стара Загора са извършени в лабораториите на ИПАЗР „ Никола Пушкаров “, съгласно утвърдени за страната методики за определяне на : o рН – потенциометрично
По отношение на полските дейности и резултатите от тях , проектът ще разучава комплексното взаимодействие на технологиите в следните насоки :
• Гео-местоположение ( GPS , RTK )
Определяне точното местоположение на ресурсите на стопанството ( полево оборудване , насаждения , животни и т . н .) обвързани с измервания ( добив и т . н .) или използвани за насочване на оборудването към места за интервенции . Това ще даде повече възможности за прецизното земеделие на стопанството , както и за мониторинга нужен за администрациите на МЗ , РА , МОСВ и други .
• Географски информационни системи
Компютърно картографиране , за подпомагане управлението на стопанството и събиране на всички данни в топологична информация , което ще даде възможност за анализ по отделни слоеве , с точни географски измерения .
• Мониторинг на вегетацията и добивите
Използване на наземни сензори и геоместоположение на обработващите и събиращите машини за прецизно следене на вегетацията и промените в добивите . Използване на сензори , разположени на полето за управление на процесите свързани с водите и грижата за посевите и почвите ще позволи правилно управление на водите и полаганите грижи за растенията .
• Прецизно вземане на проби от почвата
Почвени проби за откриване и управление на модели на плодородие спрямо почвения тип , който до този момент е приблизителен .
• Безпилотни въздушни системи ( UAS или дронове )
Използване на малки летателни апарати с дистанционно управление , за да се наблюдават ресурсите на стопанството , чрез фотографски и спектрални изображения , чрез които ще се направят прецизни карти
46 ГКЗ 5-6 ’ 2023