по-скоро се виждат двете лица , защото по-голяма част от изображението е заето от вазата .
Coren [ 6 ] оспорва влиянието на този принцип . Според него , ние сме свикнали да виждаме черни фигури на бял фон , затова на фиг . 3 ( горе ) виждаме ваза вляво и лица вдясно . Когато гледаме негативното изображение ( Грешка ! Източникът на препратката не е намерен . долу ), според Coren виждаме лица вдясно и ваза вляво .
най-ясно виждане , но когато се търсят на картата , те трябва да бъдат забелязани с периферното зрение , което изисква размерите им да са 1.5 до 2 пъти по-големи . На фиг . 4 визуално е показано с колко трябва да се увеличи размера на знаците , за да бъдат те забелязани с периферното зрение .
Освен това , колкото по-сложно е конструиран един знак , толкова по-голям трябва да е неговия размер , за да бъде забелязан върху картата . От фиг . 5 се вижда , че минималният зрителен ъгъл ( посочен под изображенията ), необходим за да бъде разпозната окръжността , драстично се увеличава с нарастване на сложността на фигурата ( по [ 1 ], стр . 41 ).
Фиг . 3 Фиг . 2
Принцип на симетрията : имаме склонност да виждаме симетричните площи като фигури , а несиметричните – като фон . Това може да се обясни с факта , че повечето живи същества имат симетрична форма . Дори растенията и особено цветята имат по няколко оси на симетрия . На Грешка ! Източникът на препратката не е намерен . лесно можем да различим двете черни шахматни фигури , защото са симетрични , а белия участък между тях разпознаваме като фон .
Принцип на обкръжението : по-склонни сме да възприемаме като фигури площите , които могат да се видят като оградени от останалите площи . Като пример може да се посочи фиг . 3 . Наблюдателят се затруднява да интерпретира изображението , защото се обърква , като приема , че черните фигури са знаци , а бялата площ от картината е фон . Това е така , защото бялата площ обгръща изцяло черните площи , които всъщност представляват фон . При повторно вглеждане във фигурата ще прочетем ‘ TIE ’. Когато подобен ефект възниква на картите е удачно знаците да се поставят в геометрична фигура .
Фиг . 4 . Увеличаване на минималния размер на знаците с отдалечаване от точката на най-ясно виждане 5
Фиг . 5 . Зрителен ъгъл
Слаб контраст между знаците и фона . Дори големи знаци , чиито цвят не се отличава значително от този на фона може да останат незабелязани . На фиг . 6 е показан пример , в който надписите на сив фон са нечетливи . Дори повечето от тях не се забелязват без специално усилие . Опитайте се да намерите надписа Tefrace ( намира се точно в центъра на фиг . 6 ). Ако се сложат маски под надписите , които да ги открият , ще бъдат закрити много от точките . Затова единствената възможност да се коригира изображението е да се намали драстично броя на надписите , а останалите да се направят по-големи .
Фиг . 3 . Принцип на обкръжението
Принцип на простотата : склонност да се избира най-простaта , устойчива и стабилна интерпретация . Според [ 5 ], той се явява като всеобщ принцип на възприятието , когото останалите принципи обслужват .
В картографията освен тези принципи , знаци трудно се различават от фона поради още три причини : малък размер на знаците , слаб контраст с фона и неясни граници на знака .
Малък размер на знаците . Малките знаци често не се забелязват на картата при търсене . Причината за това е , че те се конструират , когато са наблюдавани в зоната на
Фиг . 6 . Слаб контраст на надписите 6
Неясни граници на знака . По-сложно конструираните знаци съдържат голям брой елементи . Поставени на картата сред останалите , невинаги е възможно те да бъдат възприети като единен знак . Нерядко те се възприемат като няколко обособени обекта , което създава объркване при четене на картата .
В примера , представен на фиг . 7 ( студентски проект ), знакът за хотел е конструиран от един базов знак , представящ местоположението му , няколко пояснителни знака в син цвят , разположени около него и наименование
5
Източник на изображението : Hoffman , по MacEachren 1995 , стр . 59
6
Източник на изображението : https :// www . esri . com / news / arcuser / 0112 / files / design-principles . pdf 24 ГКЗ 5-6 ’ 2023