За създаването на 3D модел на Тракийския некропол е използвано приложението Polycam ( LiDAR и 3D скенер ) за iPhone . Извършено е заснемане с iPhone 13 Pro Max , като полученият 3D модел е директно експортиран в два формата с разширения – . оbj и . laz , благодарение на приложението Polycam . Генерираният от iPhone 13 Pro Max облак от точки , с разширение . laz , не е пространствено ориентиран , а е в локална координатна система . В конкретният случай на обекта не са поставяни мерни марки , които да бъдат измерени и присъстващи в изображенията , за да се геореферира впоследствие облакът от точки спрямо тях . В настоящото изследване е приложен друг подход , при който от един георефериран облак от точки , ориентиран коректно в геодезическа координатна система – в случая – WGS84 , проекция UTM 35N е ориентиран втори облак от точки , който е в локална координатна система . За да бъде реализирано това ориентиране на облака от точки е използван софтуерният продукт CloudCompare . С негова помощ и с помощта на облака от точки получен от фотограметричното заснемане с безпилотната летателна система DJI Phantom 4 RTK , 3D облакът от точки получен от iPhone 13 Pro e ориентиран също в координатна система WGS84 , проекция UTM 35N . Принципът на обработка се състои в зададен алгоритъм откриващ идентични точки от двата облака от точки . За да може софтуерът да открие множество идентични точки , двата облака трябва да бъдат приведени максимално близо един до друг . За тази цел е извършено ръчно преместване и завъртане базирано на принципа на транслация и ротация , като се премества само неориентираният облак от точки , а геореферираният облак от точки служи за основа ( фиг . 7 ).
Фиг . 7 . Референтен облак от точки – с жълт цвят , неориентиран облак от точки – червен цвят
Преди задействането на презизираната обработка е въведена граница на произволна извадка ( Random sampling limit ) от 5 000 000 единици , те са зададени , за да се постигне максимална сходимост между двата облака от точки . Постигнато е съвпадение между двата облака от точки със средна квадратна грешка от 2.4 cm .
Следващият етап от обработката на облака от точки получен от iPhone 13 Pro Max е извършен посредством софтуерният продукт Global Mapper . Този етап се състои в редактирането на вече ориентирания с CloudCompare облак от точки и съпоставянето му със обработения облак от точки генериран от мобилната картографираща система ЕxynPak ( фиг . 8 ).
Фиг . 8 . Получаване на припокриване на двата облака от точки 18 ГКЗ 5-6 ’ 2023