реализацията да постигне среда , която не носи белег на липсваща част .
Предвид условията на обекта и програмата , на база обследвания и проучвания на състоянието , е определен фокус на ремонта върху санирането на сградите за изцяло външните им обвивки – покрив , фасади и изолиране до основите . С така възприетите основни полета за интервенция се цели защита на вътрешната среда , преустановяване на течове , влага , топлинни загуби и т . н ., което осигурява здравословна среда за обитаване и икономия за експлоатацията . Вероятно възгледите на децата за обновяването на средата им биха били ориентирани по-близко до класните стаи , местата им на учене , като в този аспект не е провеждано допитване ( не би било учудващо , в следствие резултатите от допитванията , да бъдат по-прозорливи и всъщност да представят пропуснати възможности от инвестицията ). Проектантският колектив е воден от контекстуалността като основен принцип за съобразяване на архитектурната среда . Същевременно проектантите се опитват да премахнат условността за физическата среда в търсене на комуникация – в случая не с мястото , а с хората от мястото , с „ малките “, които са следващите големи .
На пръв физически поглед създаването на адекватна среда , която ще се възприеме като контрапункт е вероятно в съществено по-висока степен съобразяване с нуждите , а не контрапоставяне . А дали контрапоставянето не е формата на съобразяване на детето да се провре напред в бъдещето , да израсне и да трансформира в по-добрата версия средата ? Това е само един от въпросите , заставащи пред мултидисциплинарния екип , ангажиран с реализиране на цялостния проект ( съставен от кмет , проектанти , директор , учители , изпълнители ). Ключов израз на стархитекта 1 Рем Куулхаас в труда Bigness or the problem of Large [ 6 ] е , че когато си голям не следва да се съобразяваш , а определяш . Ако приемем априори , че мисълта на „ малките “ е неограничена , респективно изисква неограничена среда за развитие , проектното решение следва единствено да се съобрази с това да осигури плодотворна среда за развитие .
Архитектурното решение за привидно стандартния пакет на проект за ремонт на сграда , преминава през няколко етапа на развитие :
Етап 1 – Вътрешен за проектантски колектив анализ за обхват и възможности за трансформация под
въздействието на учениците , при условията на обществена поръчка и договор за услуга , които не засягат този потенциал .
Определя се графичното оформление на фасадата да бъде съгласувано с учениците и да им бъде предоставена възможност за избор как да изглежда средата , в която учат , играят и се формират докато растат .
Етап 2 – Скициране на концепции за графични цветови решения за основната фасада на училището , като своеобразни изследвания на потенциала ѝ , както и умишлено избягване на фаворизиране на лично естетическо оформление .
Етап 3 – Представяне и мотивация пред Възложителя в лицето на Кмет , Главен архитект на Община Средец , Директор на училището и др . При беседването идеята се възприема положително , но се отчитат съществени препятствия за реализацията и ключови изводи по прилагането , най-важните от които са представени , както следва : в общ план аудиторията „ на големите “ възприема визията за участие в избор „ на малките “:
• Основно препятствие е ограничението от срока за кандидатстване и невъзможността за организиране на допитването до учениците от всички класове . Важно условие е всички учащи да участват в анкетата , а в найголяма степен най-малките , тъй като най-дълго ще обитават трансформираната среда .
Решението – инвестиционния проект се придвижва по нормативните процедури за издаване на разрешение за строеж и кандидатстване за финансиране по програмата без графично оформление на фасадите , но с определена обща позиция в количествена сметка , като се остойностява единствено на база количествени показатели ( б . а . без степен на сложност за обща площ 4 121 m 2 ). След провеждане на избор на вариант за изпълнение на фасада ще се допълнят към проектната документация .
• Друго препятствие е големият брой предложения за графично оформление ( първоначално 37 ), които по мнение на Главния архитект на Община Средец следва да се сведат до два варианта ( Фиг . 1 ), за да може изборът да има над 50 % подкрепа . Всяка друга изборна конфигурация ще създаде условия , при които варианта за реализация ще бъде с повече неодобряващи и по-малко от половината подкрепили . Допуснатите варианти са определени от Главен архитект на Община Средец ( Фиг . 1 ).
Фиг . 1 . Графично оформление
11 starchitect , star – звезда , световно известен и признат архитект , звездна личност архитект ГКЗ 3-4 ’ 2023 55