Геодезия, Картография, Земеустройство 3-4'2023 Списание ГКЗ 3-4' 2023 | Page 55

надгражда предходен проект на ЮНЕСКО , разработен 20 години по-рано в Полша , Австралия , Мексико и Аржентина , ръководен от Кевин Линч . Налари отбелязва , че съществен прогрес в изследователския процес всъщност представлява подходът на Чаула да включи децата в научната работа – в местното планиране , дизайн и политика за участие , за реализиране на някои от промените , които младите хора предвиждат за своите квартали . По този начин Чаула успява да изведе ключови сравнителни констатации , които да помогнат на градоустройственото планиране и професионалистите в областта на политиката за създаване на градска среда , поподходяща за децата – базирайки предложенията си на процес , включващ децата в своята етапност . Изследователският екип отбелязва , че дори в региони с пониска производителност и уреденост – там , където може да се види лицето на несигурното притежание , бедността и престъпността – децата убедено поддържат силно чувство за самоличност и настоятелно участват в живота на общността . Този текст също така подчертава , че глобалният север и юг не могат да бъдат групирани като отделни образувания , когато става въпрос за опита на децата от тяхната градска среда .
Луиз Чаула работи по възложената от ЮНЕСКО задача с екип от изследователи като Дейвид Дрискел , Тони Филипович , Кевин Линч , Канчан Банерджи и други . Целият екип отличава в своята работа , че участието на децата в планирането и развитието на градовете е трудна задача ; изразява дълбоко чувство на неудовлетвореност по време на работа с държавните органи , за да доведат до системно включване на детските гласове в процесите и в решенията за градско развитие . Анупана Налари посочва в своето обобщение , че работата на изследователите с властите осветлява общинските администрации като токенистични и манипулативни в приемането на детското участие .
С дългосрочната си и последователна работа по градската среда , ЮНЕСКО изразява заключението , че децата , когато имат възможност , са способни да изразят мнението си по въпроси , които ги касаят и да дадат значими предложения , за да направят жизнената си среда по-добро място за всички възрастови групи . С това свое заключение ЮНЕСКО реално и буквално насърчава политически включването на децата в процесите на взимане на архитектурни решения за заобикалящата ги среда , и не само .
2.2 . УНИЦЕФ
Изследването на глобалния процес по програмиране на child-friendly-schools („ училище , подходящо за деца “ ( CFS )), стартирано през 2009 г . от изследователски екип на УНИЦЕФ е определено като базова линия , която разглежда предизвикателството на променливостта и изследва приобщаването , педагогиката , архитектурата и услугите , участието и управлението , системното управление и разходите . Концепцията за CFS на УНИЦЕФ включва десетки изследвания . Едно от тях , проведено в 54 училища и сред 4007 ученици от 5 до 8 клас , показва , че характеристиките за CFS се променят в зависимост от социално-икономическото ниво на училището , пола на учениците и нивото на класа [ 3 ]. Изследването предлага , че в годините се гради усещане за осъзнаване на концепцията за CFS , както и се правят опити да се осигури приемственост на договореностите и функционални промени . Но изследването не отчита влиянието на детското мнение в процеса на взимане на решения ( то е остава в изследователския обем ). Проведени са десетки изследвания в рамките на УНИЦЕФ и провокирани от УНИЦЕФ . Всички те резултират в наръчници [ 10 ], приложими глобално и локално ; оценки на детски градини и други заведения за деца [ 2 ]; насоки за планиране и проектиране на училища [ 9 ] и прочее [ 7 ] – все полезни за прогреса на обществото като цяло . Но нито един от тези продукти не отчита специфичността на детското мнение и позиция , поради което може да се направи извода , че са създадени условия за непълност на реализираните усилия . Такива условия са благоприятна почва за сегрегиране в обществен план , за накъсване на политическите послания и тяхната реализация в полза на децата и по-доброто бъдеще на обществото като цяло .
2.3 . Съветът на Европа
Съветът на Европа разработва мощно концепцията за универсалния дизайн през последните няколко декади [ 4 ]. Като съвременна концепция , универсалният дизайн е разбиран още като „ дизайн на време “; концепция на предварително осмисляне , отколкото на последващи адаптации . Следва се принципът на ранна интервенция , за да се адресира казусът , а не симптомите му . Така универсалният дизайн би следвало да овластява всеки човек ( следователно и всяко дете ) да играе пълноценна обществена роля , да участва в икономически , социални , културни , образователни и дори рекреационни дейности . В широк прочит може да се разбира , че универсалният дизайн е физическа платформа , която позволява да бъде допълнена от практическо и емоционално учене , която се противопоставя на стереотипите и предразсъдъците и поставя на изпитание границите на нормалността като дефинира различията в поколенията ( и не само ) като новото нормално . Тогава добрият универсален дизайн не би следвало да бъде забелязван и отличаващ се , защото това е естественият начин нещата да се случват за всички . И въпреки , че Съветът на Европа е организацията , която може би най-мощно защитава правото на децата да участват в процесите на взимане на решения ( заедно с ООН ), в своите обширни политически дела по отношение на универсалния дизайн , Съветът пропуска да подчертае изрично ресурса от приноса на младото поколение и на тази база не оформя препоръки към държавите – членки за целенасочено поведение по включването на децата в проектирането и решаването на архитектурни задачи .
3 . МЕЖДУНАРОДЕН И ОРГАНИЗАЦИОНЕН ПОГЛЕД 3.1 . Ирландия
В Република Ирландия има изградена национална , регионална и локална мрежа от форуми и съвети на деца и младежи , чрез които те участват в обществените процеси по взимане на решения . Системата от представителни органи на младежта е развита добре географски и с детските съвети се провеждат редовни консултации по различни въпроси на политиката за млади хора . Въпреки това в Ирландия няма много проекти на общинско и национално равнище , в които самите деца да участват в инициативи за подобряване на градската среда .
3.2 . Нидерландия
В Нидерландия град Тилбург заема специална и малко по-различна позиция от други градове в привличането на деца и млади хора към процеса на вземане на решения . В подготовката за проекта „ Растем в
ГКЗ 3-4 ’ 2023 53