Відродження наукового життя після Другої світової війни: 1945-1952 Vidrodzhennia_ukrainskoho_naukovoho_zhyttia_pislia | Page 8

67
Український Технічно-Господарський Інститут ( УТГІ )
У Реґенбурзі ( Баварія ) 26 листопада 1945 року за дозволом американської окупаційної влади відновив діяльність подєбрадський УТГІ . Навчання проводилося на п ’ ятьох факультетах : економічному , інженерному , лісовому , ветеринарному та фармацевтичному . До 1952 року в УТГІ навчалося б . 1200 студентів . Ректорами були проф . В . Доманицький ( 1945 – 1947 ) і Ю . Іваницький ( 1947 – 1952 ). УТГІ відбував також наукові конференції і започаткував видавничу діяльність 9 .
Професори УТГІ , які переселилися до Америки , в 1951 році заснували “ Український Технічний Інститут в Нью Йорку ”, який продовжував традиції УТГІ .
Українська Висока Економічна Школа ( УВЕШ )
Ініціяторами цієї вищої економічної школи були професори М . Величківський , М . Мартос і В . Горбачевський . УВЕШ нав ’ язував до традицій Українського Кооперативного Інституту в Києві з ініціятиви відомого економіста проф . М . Туган-Барановського . Завданням Школи “ підготувати кадри для державних установ та кооперативних і приватних підприємств , а також дати своїм студентам практичні знання , які допоможуть їм знайти працю не тільки дома , але й на чужині . Статут і правильники УВЕШ відповідають статутам і правильникам европейських високих шкіл ” 10 . Ректором став Б . Мартос . УВЕШ начислювала приблизно 380 студентів . Школа видавала дипломи доктора економічних наук , інженера-економіста й економістів .
Інші установи і високі школи
Важливо згадати про постання двох теологічних високих шкіл . Українська Греко-Католицька семінарія зорганізувалася з ініціятиви Апостольського Візитатора в 1945 році в замку Гіршберґ біля Вальгайму і її очолив о . проф . Василь Лаба . Українські студенти богослови могли продовжувати їхні студії . В 1946 році в семінарії навчалося на філософічному і богословському факультетах шістдесят студентів . Вчительській збір семінарії складався з 15 викладачів . Отець Василь Лаба в статті подає важливі дані про ґенезу цієї Семінарії 11 . В серпні 1946 року в Мюнхені повстала Богословсько-Педагогічна академія Української Автокефальної Православної Церкви ( УАПЦ ) за постановою Собору Єпископів УАПЦ . Статут Академії був складений на основі статутів Варшавського Богословського факультету і Празького Педагогічного інституту . Завданням Академії було “ піднесення релігійної освіти та розвитку богословської науки ”. В склад Академії входили 30 професорів і доцентів . Ректором Академії став проф . П . Ковалів , професор УВУ 12 .
Роля української православної і католицької високих шкіл була винятково важлива – йшлося про виховання нової ґенерації українських православних і греко-католицьких священників . Релігія в житті укра-