С у ш т и н а п о е т и к е | ч а с о п и с з а к њ и ж е в н о с т
нути да СКЗ у својим редовима има неколико младих писаца који су управо у овој издавачкој кући објавили своју прву књигу . Стога не би било коректно рећи да шансе за објављивање прве књиге у овој издавачкој кући не постоје . Иако су занемарљиво мале , ипак постоје , па ко не жели да отпише СКЗ , нека покуша .
Шансу која је заиста вредна пажње , младима указује Матица српска . Ова културна институција од 1957 . године има едицију Прва књига , унутар које сваке године објави по неколико дела неафирмисаних аутора млађих од 30 година . Уколико позовете телефоном да се распитате за услове слања рукописа , нељубазни женски глас с друге стране ће вам рећи да све имате на сајту , зато боље погледајте на сајту ( позив телефоном следи кад потрага на сајту резултира неуспехом ). Крајњи рок за слање рукописа је у јуну месецу ( не знам тачно када , не смем више да зовем ).
Студентски културни центар Крагујевац , такође нуди лепу шансу неафирмисаним ауторима кроз своју Едицију Првенац . За разлику од претходних примера , где о делима за објављивање одлучују уређивачки одбори , у крагујевачком Првенцу то чини трочлани жири и то ради по савести , ни по бабу ни по стричевима . Првенац објављује три књиге годишње , а њихов конкурс траје од краја јануара до средине априла . По завршетку прошлогодишњег конкурса , главни утисак организатора био је мршава понуда рукописа , те се тај утисак , узевши у обзир да објављују три књиге , мора схватити као предност .
Почетком године увек је актуелан Деретин конкурс за пријем рукописа . Теоријски , конкурс је равноправан за све учеснике . У пракси , ствари су знатно друкчије , у корист афирмисаних писаца .
Поред наведених могућности , постоји још неколико конкурса који се расписују у току године . Неки од њих су конкурси за збирку поезије , неки за збирку приповедака , неки само за романе , а понеки су отворени за све жанрове и
66