Број 39 - Суштина поетике |часопис за књижевност. | Page 172

С у ш т и н а п о е т и к е | ч а с о п и с з а к њ и ж е в н о с т
С обзиром на дубоку повезаност Татјане са народним руским животом и Татјанино национално осјећање се формирало под утицајем народних обичаја и вјеровања . У том националном и фолклорном окружењу јавља се јединствени лик дадиље Филиповне . Татјана је везана за своју дадиљу с којом је одрасла . Када се заљубила у Оњегина прво се повјерила њој , а не мајци и сестри . Татјанина блискост са том једноставном женом у ствари одражава њену блискост са обичним руским човјеком .
Мотив сна ( народна вјеровања и митологија )
Мотив сна у овом роману је узет као нешто што је саставни дио вјеровања , народног вјеровања и тумачења снова који предсказују важне догађаје и утичу на људе . Такав је Татјанин сан који предсказује опасност која јој пријети од Оњегина . Сан је грађен на фолклорној основи свадбеног обреда , али са учесницима из животињског свијета који има такође фолклорну симболику .
Контраст село – град , поређење са Вертером , Фаустом
У овом роману сучељени су јунак из племићке градске ( Евгеније ) и јунакиња из племићке сеоске средине ( Татјана ). Читав роман се заснива на сукобу људи формираних у различитим друштвеним срединама . Тиме је приказан контраст између села и града , односно размишљања људи у те двије средине . С једне стране имамо човјека одраслог у граду који је презасићен испразним животом , који је егоистично безобзиран према људима , па је изгубио спонтаност у животу , а са друге стране имамо младу дјевојку одраслу на селу која кроз живот иде вођена спонтаним , дубоким и
172