Број 34 - Суштина поетике | Page 69

www . knjizevnicasopis . com / broj-34
квалитете који су ретки у другим његовим песмама : осећање за амбијент , смисао за цртање ликова , лежерност тона , иронију , хумор .
Више него љубавни и родољубиви песник Дучић је песник природе . На том подручју његов развој иде од дескриптивног ка мисаоно-симболичном начелу . Дескрипције има највише у песмама ранијих периода , посебно у циклусу Јадрански сонети , који су можда , заједно с Дубровачким поемама , највећи домет његове средње , парнасистичке , фазе . У њима преовлађује спокојно , помало меланхолично расположење : море је увек тихо , уснуло , небо најчешће ноћно али ведро , звездано , месечина обасјава усамљене пределе , без људи , сјај и пространство што се отварају погледу изазивају мисао о бескрају и вечности . У каснијим песмама описи природе се деконкретизују , унутрашњи простори се сужавају , смањује се удео не само дескриптивних него и емоционалних елемената , а појачава с удео мисли и симбола . Та оријентација преовлађује у трећој фази , нарочито у циклусимаЈутарње песме , Вечерње песме и Сунчане песме , који заједно с песмама последњег циклуса , Лирика , представљају највећи домет Дучићеве поезије у целини .
Дучићева проза , иако много опсежнија од његове поезије , остала је ипак у њеној сенци . Најбоље му је прозно дело Градови и химере ( 1940 ), збирка путописа из разних земаља , у којима има поетских импресија , рефлексија у вечним истинама , стилске елеганције , али нема савремених прилика нити живих људи . Дучић се бавио и књижевном критиком . Његови критички огледи о савременим српским писцима ( Моји сапутници ), бриљантно писани , садрже мајсторске портрете писаца с проницљивим запажањима и одмереним и тачним оценама , тако да се могу убројити у значајне домете српске критике .
Путем којим је пошао Дучић кренули су и други песници с почетка овога века . Први међу њима био је Милан Ракић ( 1876- 1938 ). Он потиче из угледне београдске породице , у којој је рано стекао широко образовање и понео интелектуалне склоности . Студирао је право у Паризу , а по повратку у земљу убрзо ушао у дипломатску службу . Као писац , Ракић није попут Дучића имао доба почетништва и шегртовања , него се већ у првим песмама ( 1902 ) појавио као готов песник . Иако
69