ЗДРАВСТВЕНИ
ЗНАЧАЈ
Процењује се да је коришћење контрацептивних средстава у земљама у развоју смањило смртност породиља до 40%, а могло би се спречити и 70% смртности породиља када би се потпуно задовољила потражња за контрацептивним средствима. Ово се постиже смањењем броја непланираних трудноћа које се следствено завршавају ризичним абортусима и спречавањем високо ризичних трудноћа. Контролом зачећа повећава се стопа преживљавања код деце у земљама у развоју, тако што се продужава време између трудноћа. У овој популацији исходи су гори када мајка затрудни у року од 18 месеци од претходног порођаја.
Одлагање наредне трудноће после побачаја изгледа да не мења ризик и женама се саветује да покушају да остану у другом стању кад год буду на то спремне.
Тинејџерске трудноће, посебно код млађих тинејџерки, су високог ризика од нежељених исхода, нарочито од раног порођаја, рађања недоношчади и мртворођених беба.
У САД 82% трудноћа код девојака између 15 и 19 година су непланиране. Обимно сексуално образовање и несметан приступ контрацептивним средствима повољно утичу на смањењу стопе затрудњивања у овој узрасној групи.