Најмање ефикасне методе су спермициди и метода прекидања сношаја, пре ејакулације сперме из мушког полног органа. Стерилизација, иако је ефикасна, није реверзибилна за разлику од осталих метода, које готово одмах по њиховом престанку примене омогућавају зачеће. Хитном контролом зачећа може се спречити трудноћа у року од неколико дана од незаштићеног секса.
ЗНАЧАЈ КОНТРОЛЕ
Око 222 милиона жена у земљама у развоју, које желе да избегну трудноћу, не користе модерне методе контроле зачећа. Контрола зачећа у земљама у развоју смањила је смртност породиља за 40% (око 270.000 спречених смртних случајева у 2008. години) а да је било више средстава могла би да спречи 70% да су били задовољени сви захтеви за контролу зачећа. Ако би се време између две трудноће продужило ефикасном контролом зачећа, само по том основу, 6значајно би био побољшан квалитет здравља жена, самих порођаја и преживљавање новорођенчади. Контрола зачећа је посебно значајна у земљама у развоју, јер се са бољим приступом контроли зачећа, побољшава: здравље жене, зарада жене и зарадом стекнута имовина, сопствено школовање и образовање сопствене деце.
Контрола зачећа увећава и привредни раст у земљама са бољом контролом зачећа зато што је, са мањим бројем малолетне деце, жена више радно ангажована и мања је потрошња породичног буџета.