Биологија април 2014 | Page 15

Методе контроле зачећа (хормонска, баријерна)

Баријерни контрацептиви су направе којима се покушава спречити трудноћа на тај начин што физички спречавају да сперма уђе у материцу. Овде спадају мушки кондоми, женски кондоми, цервикалне капе, дијафрагме и контрацептивни сунђери са спермицидом.

МЕТОДЕ

КОНТРОЛА

ЗАЧЕЋА

Мушки кондоми се стављају на мушки пенис у ерекцији и физички блокирају ејакулирану сперму да уђе у тело сексуалног партнера. Модерни кондоми су најчешће направљени од латекса, али има и оних направљених од других материјала израђени од нитрила, латекса или полиуретана. Предност мушких кондома је у томе што нису скупи једноставни су за употребу и немају много нежељених дејстава.

У Јапану око 80% парова који користе контролу зачећа користи кондоме, док у Немачкој овај број износи око 25%, а у САД је 18%.

Мушки кондоми и дијафрагма са спермицидом имају сличне стопе неуспеха при типичној употреби током прве године, које износе 15% и 16%. Код беспрекорне употребе ефикаснији су кондоми, са стопом неуспеха у првој години од 2% према стопи неуспеха у првог години од 6% код дијафрагме.

Кондоми имају и додатну предност у томе што помажу да се спречи ширење неких сексуално преносивих инфекција.