раменту, родинних відносин, аж до політичних напрямків, науки, мистецтва і т. ін.
Д-р. М. Кордуба каже, що Антонович написав цю статтю для „ Правди“, щоб розвіяти всякі сумніви щодо української національности11, щоби народовцям у Галичині дати зброю в руки до боротьби з „ объединителями11. Не маючи рукопису автора, не можемо цілком погодитися з тим твердженням, бо, оскільки пам’ ятають мої товариші і я сама, тут подано під цим заголовком одну-дві лекції з того приватного курсу українознавства, що викладав покійний професор щороку, під різними аспектами, в приватних господах, більше-менше таємно( з огляду на поліційні умови тих часів), в тісному гурті вірних людей з-поміж студентської молоді та своїх ближчих знайомих. З початку 80-х до половини 90-х років він викладав на такі теми: огляд історичної та промислової географії України, до якої сам накреслив відповідну докладну мапу; порівняльний огляд антропології та етнографії українського народу, історію козаччини, філософію історії, археологію і т. ін. *) Отже і цей порівняльний огляд трьох суміжних народів ми чули навіть не один раз в тих викладах.
В. Б. Антонович викладав тільки живим словом, без жадних записів, окрім маленького конспекту, що складався
3 5— 6 окремих елів. Кожну лекцію записувало декілька слухачів, потім зводили свої записи докупи, складаючи спільний, по змозі, повний текст; іноді подавали його професорові на перегляд і поправку. Так склався між іншим
*) Найперший з тих приватних викладів 1882 року був навіть не вповні за його спеціяльністю, бо був з історії Ірландії. Цей курс викладав нам В. Б. на прохання курсисток, бо саме на той час ірландське питання дуже гостро стояло в англійському парламенті і заповнювало всю періодичну пресу, між іншим і російську. Звернулись до Антоновича, а не до фахівця проф. Лучицького, бо хто ж би зважився просити когось із професорів, щоб згодився дурно викладати цілий приватний курс. Знали студентки до кого можна вдатися з ' таким проханням, і справді, В. Б. подав нам докладну історід) Ірландії од початку до останніх часів, не вважаючи на те, що мусів спеціально готуватись до тих викладів. А потім викладав нам уперше географію України для того самого складу слухачів з додатком кількох студентів.
XXXVI