дібна, наприкінці iS50-x або на самому початку 60-х років, напевно раніше за того вірша, що надруковано 1863 р. лід заголовком „ З колишнього ", бо в цьому першому бачимо ще ніби до певної міри, ідеалізований образ козацького життя. Може єсть то вплив творів. М. Чайковського, про який згадує В. Антонович в своїх споминах( стор. З і кажучи, що образи Чайковського ніколи в ньому- не стерлись, положивши перші підвалини українофільства.
Подаємо цей уривок не на зразок першої-літературної-спроби, а на зразок того, як уявляв собі. автор суспільні відносини тих часів, тим більше, що з. інших його писань-того часу або з тих рефератів, що зачитувані були на зборах першої Української Громади, що про них побіжно згадує автор у своїх споминах( стор. 51), на жаль, не збереглось нічого. Можемо лише зазначити, що образ старої козачки, сотникової Скороденкової, взяв В. Б. з своєї бабуні, Кароліни Зубовської( за чоловіком Гурської), яку він повік вважав за найідеальніший тип жінки: поперше, старенької, подруге, безмірно лагідної ї доброї до всіх, розсудливої, порадливої і працьовитої.
Дальший в хронологічному порядку вірш— „ З к о л и ш нього "; під таким заголовком умістив його сам автор у львівському журналі „ Мета "( 1863, ч. III, ст. 179) за підписом В. Маринчук. Поділено його на дві частини— козацтво і гайдамацтво. Тут уже цілком виразно виявляється ' його викристалізований погляд на у привілейований стан козацький, що завжди має підтримку з боку посполитого люду, завдяки йому набуває великої сили і слави і, нарешті, зникає тому, що старшина дбала тільки про свої. власні класові інтереси, не хотіла ділитися з братами— з масою козацтва і поспільством— своїми здобутками й досягненнями, навпаки, намагалась покріпачити їх; далі виявляється його погляд на гайдамаччину, як на останній прояв народнього змагання до волі й громадської правди.
Нарешті, йде початок історичної поеми, без заголовку, що має темою облогу козацького війська, та^ останні бої на Стариці. Писано його влітку 1835 року в славетній-столиці старовинного світу, в Римі, куди університет
■хху її