Історія України в особах: IX-XVIII ст. Istoriia_Ukrainy_v_osobakh_IX-XVIII_st | Page 28

ти . Бо колись питав він волхвів і кудесників : « Від чого я помру ?» І мовив йому один кудесник : « Княже ! Від коня твого улюбленого , на якому ти їздиш ,— від нього тобі померти ». Запали слова ці в душу Олегові , й сказав він : « Н і­ коли не сяду на нього й не побачу його більше !» І звелів годувати коня й не водити його до себе . І прожив кілька років , не бачачи його , аж поки не пішов на греків . А коли повернувся до Києва і спливло чотири роки , на п ’ ятий рік згадав він свого коня , від якого волхви колись навіщували йому смерть . І покликав він старійшину конюхів і мовив : « Де кінь мій , якого наказав я годувати і берегти ?» Той ж е відповів : « Помер ». Олег посміхнувся й дорікнув тому кудесникові , сказавши : « Неправду мовлять волхви , але все те брехня : кінь помер , а я живий !» І наказав осідлати собі коня : « Хай побачу кості його ». І приїхав на те місце , де лежали його голі кістки і череп голий , зліз з коня , посміявся гірко й мовив : « Чи від цього черепа смерть мені прийняти ?» І наступив він ногою на череп ,— закінчує розповідь Нестор ,— і виповзла з черепа змія , і вжалила князя в ногу . І від того розхворівся він і помер ».
Хто знає , можливо , Олег і справді загинув від укусу змії , давши привід для створення моторошної легенди . Для теми нашої розповіді важливим є інше : за народним переконанням , князь був віщим , тобто чарівником , волхвом , якого годі було й прагнути вбити , мечем чи стрілою з лука . Але , як вірили в народі , невблаганна доля сильніша від будь-якого кудесника й чаклуна . Взагалі мотив пророцтва , що збувається , незважаючи на всі запобіжні заходи , поширений у фольклорі різних народів починаючи з давніх часів . Згадаймо уславлену легенду про давньогрецького царя Едіпа , якому оракул напророчив , що він заб ’ є батька і одружиться з власного матір ’ ю . Едіп , що був розумною й винахідливою людиною , так і не зміг уникнути страшної долі .
Смерть Олега відкрила Ігореві шлях до золотого київського престолу . Ігор залишався в глибокій тіні Олега , за відомостями « Повісті временних літ », цілих тридцять років . Напевне , Ігор все ж таки був сином Рюрика , оскільки ніхто по смерті Олега не заперечив його прав на князівський трон .
26