ке , тіверське , ільменських словен , білих ' хорватів , вятичів та ін .
Формування давньоруської державності проходило в суспільстві , яке ще не було класовим , хоча перші паростки феодалізму в ньому вже прокльовувались . Для тієї перехідної стадії було характерним - « окняження » тих чи інших земель , тобто поширення на них влади князя , дії його адміністрації , порядку збирання данини й судочинства . « Повість времених літ » та інші літописи дозволяють , щоправда , у загальних рисах , уявити процес складання Давньоруської держави — Київської Русі .
Та перш ніж розповісти про це , варто зупинитися на питанні , що вже більше двохсот років бентежить багатьох вчених і цікавить маси любителів вітчизняної старовини . Маємо на увазі так зване закликання варягів на Русь . Р ізні тлумачення цієї легенди по-різному висвітлюють характер започаткування державності у східних слов ’ ян .
Нестор пояснює запрошення чужоземців тим , що серед слов ’ ян « не було правди , і встав рід на рід , і була поміж них усобиця , і стали воювати між собою . І мовили вони собі : « Пошукаємо собі князя , котрий би володів нами і судив по праву ». Північноруські племена словенів і кривичів разом із своїми союзниками-неслов ’ янами чуддю та вессю сказали варягам : « Земля наша велика й багата , а порядку в ній немає . Приходьте княжити і володіти нами ». І вибралось троє братів із своїми родами і прийшли до слов ’ ян , і сів старший Рюрик у Новгороді , а другий , Синеус , на Білоозері , а третій , Трувор , у Ізборську ». За іншою редакцією легенди , Рюрик отаборився в Л адозі .
Суто скандінавські імена братів й обумовили визнання норманського походження династії Рюриковичів . Ще у XVIII ст ., коли історія тільки-но ставала справжньою наукою , у Росії розпочалася гостра дискусія серед дослідників норманської проблеми . Німецькі вчені , члени Російської академії наук Г . Байер та Г . Міллер доводили , що Давньоруська держава створена скандінавами-норманнагіи . Це й було норманізмом . Натомість М . Ломоносов за клав засади антинорманізму , який народився як форма зростання національної самосвідомості й заперечував будьяку участь варягів у складанні держави . Методологічною основою норманської теорії було уявлення про утворення держави як про одночасовий акт унаслідок діяльності Іїєї чи іншої історичної особи . Цікаво , що так само думали й антинорманісти , тому вони відстоювали ... слов ’ янське походження Рюрика й варягів . Аж до кінця XIX ст . у фокусі
11