17 vo različico v t . i . pozitivni ulični prehrani ( positive street food ). K spremembam je pomembno prispevalo gibanje Slow Food , ki ima korenine in predvsem politično ozadje v Italiji ; njegov namen je bil postaviti nasprotje francoski kuhinji . Začetki tega mednarodnega gibanja segajo v leto 1986 , ko je italijanski levičarski novinar Carlo Petrini s somišljeniki nasprotoval odprtju restavracije s hitro prehrano McDonald ‘ s sredi Rima . Gibanje je uvajalo minimalizem v prehrani , posledica pa je bilo večje število krožnikov v okviru enega jedilnega obroka . Sledila je še ena novost , in sicer t . i . molekularna kuhinja , ki pa se je razmeroma kmalu izpela . Kot nasprotje obema pristopoma , če že ne kar » filozofijama ,« se proti koncu 20 . in v 21 . stoletju začne razvijati prenovljeni maksimalizem , ki spoštuje vse pogoje zdravega prehranjevanja , kratke nabavne verige in letne čase .
Prehranska industrija je v 20 . stoletju začela uvajati na pol pripravljena živila , število pakiranih vakumiranih živil in jedi je vztrajno naraščalo , iz ZDA se je nezadržno širilo globoko zamrzovanje . Z nekoliko ironije lahko ugotovimo , da je ves ta razvoj , sicer v specifičnem obsegu in določeni obliki , uresničil vse tisto , kar so tako pričakovali že naši predniki (!). Na ozemlju nekdanje Jugoslavije je bilo več primerov takega razvoja . Med drugim serija industrijsko izdelanih živil znamke Carnex , izjemno priljubljene so bile mesna mešanica ali mesni doručak , različne vrste pudingov , pojavili so se celo pakirani instant žganci in med pijačami Cockta .
Meso in ostanki hrane Prehranjevanje v Evropi 20 . stoletja se je vrtelo okrog mesa . Po koncu druge svetovne vojne , zlasti od 50 . let , so začele njegove količine naglo rasti . Razvije se ideal velikega dobrojedca in nenasitnega sladokusca . 8 V prejšnjih stoletjih je ta ideal pripadal družbeni eliti , v 20 . stoletju pa je njegova podoba bolj ali manj tudi delavska . Nove družbene skupine uvedejo nove oblike družbenega razlikovanja za mizo . Modno je jesti malo , zlasti zelenjavno , modno je tudi puščanje grižljajev na krožnikih . 9 O mesnih jedeh velja prepričanje , da telo z njimi pridobi vse potrebne maščobe . Od konca 2 . svetovne vojne se tako razmišljanje povsem uveljavi in mastno meso postane bolj cenjeno od pustega . 10 Pomen mesa in masti , kot nasprotje katoliškim postnim mesnim odpovedovanjem , je sicer pred tem uvajal že protestantizem v 16 . stoletju . Naštetemu navkljub je 20 . stoletje v Evropi in svetu vzpostavilo prehranjevalni in estetski ideal vitkosti , h kateremu so prispevali tudi argumenti medicinske stroke v prvi polovici stoletja . Kljub temu se je ideologija vitkosti zares uveljavila šele v zadnjih treh desetletjih stoletja . Še v 50 . letih so ženski liki v reklamah razkrivali dokaj tradicionalno podobo cvetoče ženske mesenosti . To je očitno celo v revijah in katalogih naturističnih gibanj , zlasti v Nemčiji . 11 Ob tem je zanimivo , da so bila prva opozorila o nezdravi mastni hrani objavljena v slovenskem jeziku že ob koncu 18 . stoletja . Valentin Vodnik je v Kuharskih bukvah ( Ljubljana , 1799 ) svaril pred nezdravo mastno hrano , priporočal je manj maščobe in zabele ter poudarjal uporabo masla , kar je kazalo na vpliv francoske kuhinje .
P R O F . D R . J A N E Z B O G A T A J Blagovolijo naj se cenjene gospodinje zaupno obračati na solidno domačo tvrdko …
8
Leta 1927 so v Franciji razglasili Prince élu de Gastronomes ( izvoljeni knez gastronomije ). Kar 3300 francoskih kuharjev je podelilo naziv , ki ga je prejel sin žganjarja Maurice Edmond Sailland , bolj znan pod imenom Curnonsky , in tako postal veliki gurme in zagovornik francoske kuhinje . V osemdesetih pariških restavracijah ga je vsak večer čakala rezervirana miza , leta 1952 pa so bile v počastitev njegove 80 . letnice velike kulinarične slovesnosti . Umrl je leta 1956 . Uvedel je pojem gastronomske kritike in slavil francosko kuhinjo . Poznal je več kot 3000 receptov in bil avtor številnih knjig , med drugim tudi slovite enciklopedije La France Gastronomique . Ustanovil je Académie des gastronomes in leta 1953 znova obudil najstarejše gastronomsko združenje na svetu Chaîne des Rôtisseurs . Posredno je vplival tudi na razvoj Michelinovih vodnikov , ki so prav tako novost 20 . stoletja .
9
V manjšem obsegu se je navada puščanja jedi na krožniku uveljavljala tudi v Sloveniji , zlasti od poznih 60 . let 20 . stoletja . Imela je elitistični značaj . Drugo skrajnost predstavlja zavijanje ostankov jedi » za psa «, čeprav je bilo tudi to nastopaško prikrivanje dejstva , da so številni hrano pojedli doma naslednji dan .
10
Odnos do mesa nazorno ilustrira eden od zapiskov opazovanj nedeljskega kosila delavske družine na Dolenjskem . Oče je zbranim otrokom za mizo dejal : Jejte , da boste debeli in zdravi !
11
Kljub temu je že v 60 . letih 20 . stoletja angleška manekenka , igralka in pevka Lesley Hornby Lawson , bolj znana kot Twiggy , s svojo suho postavo uveljavila ideal vitkosti . Njen vzdevek izhaja iz angl . besede twig , kar pomeni vejico , trlico ali šibo .