Land Rover( do 1995), dva Nissan Terranota in nova Nissan Navara. Zadnji Terrano( letnik 2003) in nekaj let stara Navarra( letnik 2012) sta še v uporabi. Za gorske reševalce nikdar ni bil standard, da se na akcijo vsi odpeljejo z avtomobili v lasti GRS. Tak zgodovinski preskok nas še čaka.
PROSTORI Zgodovina GRS Tržič je zgodovina prostorskih gostovanj. Pred in po vojni v prostorih Planinskega društva Tržič. Svoje prve skromne prostore je GRS Tržič dobila leta 1967 v zgradbi zdravstvenega doma. Šlo je za prostore, ki so kmalu postali pretesni, a vseeno so bili uporabljani tri desetletja. Leta 1995 so bili na voljo novi prostori na policijski postaji, a so bili zopet gostovanje, ki pa je bilo zgledno zaradi dobrega sodelovanja s policisti. Leta 2014 se je zmanjšal obseg dela policijske postaje in močno se je omejil dostop reševalcev do primernih prostorov. Sedaj ima GRS Tržič sestanke v prostorih PD Tržič in skladišče na policijski postaji. Ob tem poteka stalno prizadevanje za pridobitev novih prostorov, ki ne bi bili gostovanje in bi omogočali primerno delo za naslednjih nekaj desetletij.
VREME Izpostavljanje vremena kot del zgodovine GRS se morda komu zdi pretirano, a treba je ugotoviti, da živimo v času precejšnjih klimatskih sprememb, ki jih prve generacije gorskih reševalcev niso poznale. Že konec osemdesetih in v devetdesetih letih so se pojavljale suhe in zelene zime, ko je bilo nesreč malo ali celo nič. Podobno vreme doživljamo letos. V nekaterih drugih letih smo bili deležni veliko snega, a v novih okoliščinah, ko smo spoznali, da se plazovi lahko pojavljajo tudi na neobičajne načine. Poleti se pojavljajo burnejše in manj predvidljive nevihte, kar je že povzročilo reševanja, kakršnih( še) nismo navajeni. Vse to nas opominja, da je prav nepredvidljivost ena od stalnic gorskega reševanja in pravzaprav njegov zgodovinski aksiom.
PREVENTIVNO DELO Eden od stalnih ciljev gorskega reševanja je čim manj nesreč. S povečevanjem števila obiskovalcev gora je skozi desetletja vse važnejše postajalo preventivno delo, ki se je znatno okrepilo v zadnjem desetletju. Dokler je GRZS delovala znotraj PZS, je bila preventiva prepuščena planinski organizaciji, ki to delo še vedno opravlja strokovno, organizirano in zavzeto. Kljub temu je GRZS postala močno vključena v preventivno delo, čemur se je priključila tudi GRS Tržič.
Tradicionalna preventivna naloga je predstavljanje dela GRS in nevarnosti v gorah po šolah in na različnih prireditvah. Preventiva in vključenost v lokalno okolje se združita pri zagotavljanju reševalne službe na prireditvah, ki potekajo v gorskem svetu. Od leta 2012 na Zelenici organiziramo preventivni tečaj varstva pred snežnimi plazovi, ki je namenjen vsem planincem. V letih 2011 in 2013 smo na Ljubelju in Kofcah postavili“ checkpoint’’ tabli, kjer vsakdo lahko preveri delovanje svoje plazovne žolne.
KULTURA Gorsko reševanje ni zgolj reševanje in usposabljanje. Čeprav je število gorskih reševalcev dokaj majhno, je med njimi razvita specifična subkultura, saj gre za način življenja in specifičen odnos do sveta. Gre za kulturo, ki se je zgodovinsko razvijala med reševalci in ki gotovo povezuje reševalce različnih generacij. Gre za ljudi, ki tako ali drugače živijo med gorami, z gorami in v gorah. Obiskovanje gora na različne načine je vedno znova ustvarjalo gorske reševalce.
Reševanja, sestanki, vaje, tečaji, izpiti in analize
14
Zgodovina GRS Tržič: Datumi in dogajanje med njimi