Medicinska oprema nam omogoča hitro in kvalitetno oskrbo( foto: Vili Vogelnik)
desetletij. Nekoliko kasneje se je začel uporabljati še gramingerjev sedež. Ta nabor opreme je obveljal kot osnovna reševalna oprema vse do leta 2000( Oman, 2012).
Premik pri uporabi opreme se je zgodil po letu 2000 ali celo po letu 2001, ko je izšel nov priročnik tehnike reševanja( Oman, 2001). Dokončno so prišle v uporabo statične vrvi in nosila UT2000. Tehnika reševalcev se je posodobila tudi zaradi uvajanja nove opreme v alpinizmu, ki se je takrat precej razvila. Reševalci, ki so sodobno opremo uporabljali kot alpinisti, so jo želeli uporabljati tudi kot reševalci in tega preskoka se ni dalo preprečiti. Kljub temu je bilo dolgo zaznati reaktivnost na tem področju in pogosto celo odpor do uvajanja novosti. Pogosto je šlo za odnos in vpliv posameznikov, ki so imeli moč vplivanja in odločanja, kar s stališča organizacije ni vedno vodilo do dobrih rezultatov.
Po letu 2006 so se preskoki pri uporabi različnih tehnik reševanja in uporabi nove reševalne opreme dogajali hitreje in pogosteje. Danes so v uporabi zares sodobna nosila in različni kosi opreme, ki jih razvijajo proizvajalci. Vpeljava nove opreme je precej hitrejša kot nekoč in GRS kot organizacija je bolj odprta za vpeljavo novosti in sledenje sodobnim trendom. Danes GRS Tržič uporablja sodobna nosila tsL in različno sodobno opremo, ki jo sproti posodablja.
Sočasno se je precej spreminjala tudi osebna oprema reševalcev. Ob začetku organiziranega reševanja so reševalci uporabljali predvsem svojo osebno opremo in oblačila. Skozi desetletja so bili vse bolje opremljeni z osebno reševalno opremo, ki so jo dobili od GRS. Vzpostavljen je bil standard“ obvezne opreme”, ki jo reševalec potrebuje v zimskih in letnih razmerah, nikoli pa ni bil vzpostavljen
12
Zgodovina GRS Tržič: Datumi in dogajanje med njimi