Nikolina Marinić Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar nikolina . marinic @ skole . hr
PLENARNO IZLAGANJE
DRAMSKI ODGOJ U OBRAZOVNIM SUSTAVIMA U SVIJETU
Sažetak
Tekst govori o statusu i ciljevima umjetničkih predmeta u nacionalnim kurikulumima europskih i svjetskih zemalja te o statusu i sastavnicama predmeta Drama u njima . Analizira se povezanost s temeljima dramskoga odgoja u kurikulumima predmeta Drama i konkretni načini učenja i poučavanja predmeta u obrazovnim sustavima u navedenim zemljama te navode osnovni podatci o zakonskoj regulativi i mogućnostima implementacije dramskoga odgoja u hrvatski obrazovni sustav . Ključne riječi : dramski odgoj , kurikul , odgoj i obrazovanje
Uvod
Zbog ubrzanih intenzivnih promjena u društvu u cjelini koje rezultiraju i različitim utjecajima na djecu i mlade ( prije svega medijskim i digitalnim ), mijenja se i uloga škole . Učenje i poučavanje usmjereni su , osim na usvajanje znanja , i na razvoj vještina . Cilj je svih odgojitelja , učitelja i nastavnika pomoći djeci i mladima da odrastu u zdrave , zadovoljne i odgovorne ljude . S obzirom na izazove suvremenoga društva mijenjamo se i prilagođavamo svoje pristupe i načine poučavanja i usmjeravanja prema stjecanju vještina . Poslovi koje će raditi naši učenici još ne postoje , a tehnologije koje će biti njihova svakodnevica još nisu smišljene . Znanja koja stječu , bez sumnje , bit će im korisna , no više su im nego nužne vještine potrebne za život u 21 . stoljeću : kritičko mišljenje , rješavanje problema , komunikacija , suradnja , kreativnost , cjeloživotno učenje i građanska odgovornost ( The future of education and skills , Education 2030 , The future we want , OECD 2018 .) Stoga su od ključnih pitanja u hrvatskim školama 2019 . godine – kako odgovoriti na izazove poučavanja i na koje načine učenike što uspješnije pripremiti za budućnost koju želimo za njih ?
Dramski odgoj sa svojim ciljevima i svrhom daje nam odgovor : strukturom igre u kojoj učenici na trenutak postaju netko drugi na zanimljiv i blizak način izaziva ih na promišljanje o sebi i svijetu koji ih okružuje . Potiče njihovu kreativnost i poziva ih na rješavanje problema ( jednostavnih ili složenijih ). U središtu je dramskoga odgoja komunikacija i rad u timu u kojem istražuju vlastite i tuđe ideje , procjenjuju ih i razvijaju toleranciju i empatiju .
Djeca i mladi školskog uzrasta u Republici Hrvatskoj imaju mogućnost biti aktivni sudionici dramskoga procesa u kazalištu ili studiju u lokalnoj zajednici , dramskoj skupini u školi , ali i na različitim nastavnim predmetima na kojima ih učitelji pomoću tehnika i metoda uključuju u učenje s obzirom na odgojno-obrazovne ishode predmeta i odgojno-obrazovna očekivanja međupredmetnih tema .
Treba li Dramski odgoj biti poseban ( izborni ili fakultativni ) predmet ? Namjera ovoga teksta nije odgovoriti na njega , nego analizirati postojeće zakonske regulative u Republici Hrvatskoj i status i ciljeve predmeta Dramski odgoj u nekima od obrazovnih sustava u svijetu .
35
P L E N A R N A I Z L A G A N J A