Zbornik 2021. | Page 21

Slade , treba priznati , poštovati i o njoj brinuti ( Slade 1976 : 9 ).
Na jedno od prijepornih pitanja : je li dječja drama umjetnička aktivnost ili ne , već je Slade davao odgovor : estetičnost dječje drame , koju je neprekidno isticao , Slade ne povezuje s kazalištem , već s dječjom igrom kao njezinim autentičnim izvorištem . U tom smislu dječja drama može biti lijepa ne za publiku , kao završeno umjetničko djelo koje publika gleda , već za sudionike , za njihov doživljaj , kao trenutno , neposredno , autentično i neponovljivo te ujedno estetsko iskustvo koje djeca oblikuju ponesena radošću zajedničke stvaralačke igre .
Sladeov doprinos postavio je temelj za daljnje širenje dramskoga odgoja i pedagogije najprije u Engleskoj , potom u svim prostorima engleskoga jezika širom svijeta , a zatim i u drugim jezičnim okružjima i kulturama 7 . Sladeove ishodišne ideje o razvojnim i odgojnim učincima dječje dramske aktivnosti najprije je dalje razvio njegov bliski suradnik i nastavljač Brian Way ( 1923 . – 2006 .) u knjizi Razvoj pomoću drame ( Development Through Drama iz 1967 .) u kojoj je osmislio sustav vježbi za različite psihorazvojne svrhe . 8
Međutim , za daljnji razvoj i širenje dramskoga odgoja i pedagogije zaslužan je sljedeći naraštaj britanskih dramskih pedagoga najaktivnijih u 70-im i 80-im godinama 20 . stoljeća , čiji su glavni protagonisti , na pravcu a ponekad i u suprotstavljanju Sladeovim smjernicama , prvenstveno bili zainteresirani za uključenje dramskopedagoške metodike – obuhvaćene nazivom drama za odgoj ( Dramain-Education – DiE ) u svakodnevni školski rad .
Glavnim predstavnicima i oblikovateljima ovoga važnog koncepta smatraju se Dorothy Heathcote ( 1926 . – 2011 .) i Gavin Bolton ( 1927 .). Njihove inicijalne ideje , izlagane ponajprije u radionicama i drugim praktičnim oblicima edukacije , a tek potom u člancima i stručnim raspravama , nastavili su dalje razvijati njihovi brojni učenici i nastavljači . Glavna načela pristupa Dorothy Heathcote mogla bi se sažeti u sljedećim tvrdnjama :
• Dramske metode unapređuju postojeće metode ( i metodike ) poučavanja i učenja te obogaćuju i poboljšavaju učiteljske kompetencije i vještine .
• Dramska aktivnost sudionika , da bi bila učinkovita kao oblik poučavanja i učenja , treba biti strukturirana i organizirana , tj . vođena .
• Naglašena funkcija voditelja dramskoga procesa konkretizira se najočitije u dramskopedagoškoj tehnici učitelj u ulozi .
• Neprekidno promišljanje i razrada metoda dramskoga rada , njihovih funkcija i učinaka trajni je zadatak dramskoga pedagoga . Koncept drame za odgoj vršio je od 70-ih godina 20 . st . velik utjecaj ne samo na razvoj dramske pedagogije u zemljama engleskoga jezika , već širom svijeta , pa tako , od konca prošloga stoljeća , i na razvoj i rast suvremene dramske pedagogije u Hrvatskoj . 9
U drugoj polovici 80-ih , u godinama kada britanski pokret drame za odgoj ostvaruje vrhunce svoga djelovanja te dok u svijetu pobuđuje izuzetno zanimanje , u vlastitoj zemlji koncept doživljava snažne kritičke udare , potaknute bez sumnje i političkim te gospodarskim reformama koje su bitno preobrazile britansko društvo . Međutim , udar na dramu za odgoj bio je prije svega posljedica nekih unutrašnjih proturječnosti i nedorečenosti samoga koncepta i došao je iz redova same struke . Kritika drame za odgoj naročito se zaoštrila tijekom obrazovne reforme koncem 80-ih godina 20 . st . u sklopu koje se donosio i novi nacionalni kurikulum u kojem je svoje predmetno mjesto trebala naći i drama ( dramski odgoj ). Zastupnici drame za odgoj u tim su raspravama zagovarali njezinu naglašenu , zapravo dominantnu ulogu i funkciju u novom kurikulumu u kojem je trebala biti prisutna kao predmet te kao didaktički pristup u nastavi drugih predmeta i nastavnih područja .
7 Sladeova iskustva bitno su utjecala na shvaćanja i praksu Zvjezdane Ladike ( 1921 . – 2004 .), naše najznačajnije dramske / kazališne pedagoginje . 8 Way je u knjizi razdvojio dramskopedagoški od kazališnog rada ( tj . rada na predstavi ) obznanivši da je kazalište uglavnom komunikacija glumaca s gledateljima , ( dok ) je drama uglavnom iskustvo samih sudionika neovisno o bilo kakvoj zadaći komuniciranja s gledateljima . Knjiga sadrži opise vježbi za različite svrhe i ciljeve – za razvijanje koncentracije , osjetilnosti i percepcije , za poticanje imaginacije i kreativnosti , za poticanje tjelesne i govorne izražajnosti i osvještavanje prostorne i socijalne komunikacije i dr . 9 Važan ishod tih utjecaja bila je knjiga Ive Gruić Prolaz u zamišljeni svijet . Priručnik za odgajatelje , učitelje i nastavnike i sve one koji se bave dramskim radom s djecom i mladima , koju je nakladnik Golden marketing objavio 2002 . godine . U knjizi je britanski pokret drama za odgoj prvi put predstavljen hrvatskoj pedagoškoj javnosti , pregledno su prikazane njegove osnovne značajke te glavna metoda , procesna drama , uz podroban opis primjera prakse oblikovanih u okviru obrazovanja budućih odgojitelja i učitelja na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu .
21
P L E N A R N A I Z L A G A N J A