i razvojne pravce dramskoga odgoja i pedagogije u raznim europskim kontekstima koji tvore šire okvire u kojima se naša suvremena dramska pedagogija razvijala primajući izravno ili neizravno utjecaje i iskustva različitih tradicija i prilagođavajući ih ciljevima , potrebama te mogućnostima vlastita konteksta .
Dramski odgoj i pedagogija u Velikoj Britaniji
Najsnažnije dramskopedagoško okružje koje je tijekom posljednjih pedesetak godina izvršilo golem i presudan utjecaj na razvoj suvremenoga dramskog odgoja širom svijeta jest ono stvoreno u zemljama engleskoga jezika . Premda se ovo okružje proteže na nekoliko kontinenata , podrazumijeva velik broj raznovrsnih opredjeljenja i uključuje brojna žarišta te istaknute ličnosti suvremene dramske pedagogije , izvorište glavnih shvaćanja dramskoga i odgojnoga rada predstavljala je praksa i teorija dramskoga odgoja ( eng . drama education ) u Velikoj Britaniji . S predšasnicima koji su djelovali prije Prvoga svjetskog rata , britanski se koncept dramskog odgoja počeo razvijati u međuraću da bi se nakon Drugog svjetskog rata pretvorio u jak i utjecajan pokret najprije unutar britanskoga odgojno-obrazovnoga sustava , a zatim , u posljednja tri desetljeća prošloga stoljeća , izvršio snažan upliv u svjetskim razmjerima , između ostalih , i na razvoj dramskoga odgoja i pedagogije u Hrvatskoj . 5
Utemeljiteljem suvremene britanske dramske pedagogije smatra se Peter Slade ( 1912 . – 2004 .). P . Slade se još tijekom 30-ih godina 20 . stoljeća , kao mladi glumac , zanimao za kazališni rad namijenjen djeci . Poslije rata mijenja zanimanje i postaje službenik odgojno-obrazovnoga sustava u svojstvu savjetnika za dramu te najprije u toj funkciji , a zatim , od 1948 ., kao ravnatelj Udruge za obrazovanje voditelja odgojne drame ( Educational Drama Training Association ) sljedećih tridesetak godina tečajevima , savjetovanjima i konferencijama , svakodnevnim radom u školama , prosvjetnim ustanovama i organizacijama bitno utječe na čvrsto uvrežavanje dramskoga odgoja u britanski odgojno-obrazovni sustav .
Istodobno u sjedištu Udruge u Birminghamu uspostavlja Eksperimentalni dramski centar ( Experimental Drama Centre ) s višenamjenskim prostorima za edukaciju dramskih i kazališnih pedagoga te za rad s dječjim skupinama kojem se Slade intenzivno posvećuje , razvija ga i proučava . U Centru , u studijskim uvjetima , Slade proučava i bilježi dječje igrovno dramsko ponašanje , njegove manifestacije i psihosocijalne ishode kod raznih dobnih skupina te stvara koncept organiziranoga i strukturiranoga dramskog rada s djecom koji naziva dječjom dramom i koji je podrobno opisao i razradio u svjetski utjecajnoj istoimenoj knjizi prvi put objavljenoj 1954 . godine . 6
Slade dječju dramu smatra samostojnom umjetnošću koja , međutim , nije aktivnost koju je netko izmislio , već stvarno ponašanje ljudskih bića ( Slade 1976 : 1 ). U užem značenju pojam se odnosi prije svega na spontanu dječju dramsku igru , a u širem , obuhvaća i organiziran , vođen dramski rad – igre s pravilima ( games ), vježbe zamišljanja , osjetilnosti , pokreta , glasa , doživljavanja i sl ., dramatizacije , improvizacije , slobodno izražavanje , kreativne dramske igre – koji Slade razvija kao vrijedan oblik odgoja čiji je cilj sretan i uravnotežen pojedinac ( Isto .).
Jedan od najboljih poznavalaca britanske dramskopedagoške tradicije Tadek Lewicky ističe tri glavna pedagoška načela Sladeova koncepta dječje drame : a ) dječja drama je u funkciji odgoja , a ne odgoj za izvođenje školskih igrokaza ; b ) služi odgoju uravnotežene ličnosti djeteta , a ne da bude vježbanje i priprema malih glumaca i c ) pedagog u dječjoj drami treba biti pedagog-promatrač , pomagač , podupiratelj i izvor znanja , a ne pedagog-redatelj ili trener glume i scenskih vještina ( Lewicki 1996 : 45 ).
Premještanjem fokusa s dotada dominantnih umjetničko-odgojnih ciljeva dramskoga rada na ciljeve i očigledne učinke u sferi osobnoga i socijalnoga razvoja djeteta , Slade je ponudio veći raspon mogućih opredjeljenja dramskoga rada u odgojno-obrazovnom kontekstu od onoga koji je nudila dotadašnja praksa dramskoga odgoja u britanskim školama koja se pretežito sastojala u uvježbavanju i scenskom izvođenju pisanih dramskih igrokaza za roditeljsku ili školsku publiku . Sladeova shvaćanja , temeljena na pomnom promatranju , bilježenju i analizi dječje dramske igre i svakodnevna rada s djecom , presudno su doprinijela danas nespornom uvažavanju dječje dramske aktivnosti kao specifične stvaralačke djelatnosti koju , isticao je
5 Više i podrobnije o utjecajima britanske dramske pedagogije na razvoj dramskoga odgoja u Hrvatskoj vidi : Krušić , V . 2014 . Okvir za različitost – Razvoj suvremene dramske pedagogije u Hrvatskoj . U : Scena , časopis za pozorišnu umetnost , 50 , 1-2 : 56-61 . Članak je dostupan i na http :// www . hcdo . hr / knjiznica / strucni-clanci / . 6 Slade , Peter . 1954 . Child Drama . University of London Press Ltd . Londnon .
20
Z B O R N I K R A D O V A 2 0 1 9 .