Ukrainian - Mental health and Gender based violene 2016 | Page 48

38 Якими можуть бути травматичні реакції ?
ТРЕНЕРУ
ЧАСТИНА II : ТРЕНІНГ

Якими можуть бути травматичні реакції ?

Мета . Пояснити та зрозуміти , яким чином люди реагують у стресових ситуаціях .
Біологічні механізми
Це заняття зосереджено на тому , як люди реагують на травматичні переживання . Почніть з пояснення поняття автоматичних « реакцій виживання », оскільки механізм нашого реагування на небезпечні або пригнічуючи ситуації слід розуміти як « стратегії », які допомагають нам вижити . Основні реакції або « стратегії » виживання людини при зіткненні з загрозливими для життя подіями такі :
• Бий
• Біжи
• Завмри
• Прикинься мертвим / змирися
Коли виникає загроза нашому життю , ми не сприймаємо події як зазвичай . Ми більше не контролюємо на рівні свідомості емоції , почуття й уявне сприйняття ситуації , а обробляємо їх на більш глибокому рівні . Це може привести до примітивних захисних реакцій , згаданих вище .
Поясніть групі значення цих понять . Спробуйте продемонструвати реакції , вказавши , що все це відбувається в « середньому мозку » ( фіолетова частина мозку ).
Бий Ви відчуваєте сильні фізіологічні реакції без розумового планування . Біжи
Завмри
Ви все більше відриваєтеся від землі , ваше тіло готується до того , щоб бігти якомога швидше , без роздумів і планування .
Ви не можете бігти та битися . Ваше тіло залишається нерухомим , хоча самі ви наповнюєтеся потужною енергією . Деякі частини захисної системи діють шляхом іммобілізації ( м ’ язова ригідність та аналгезія , тонічна нерухомість ).
Прикинься мертвим За відсутності інших реакцій вирішальною стратегією виживання може бути смиренність або спроба прикинутися мертвим .
Ми не усвідомлюємо ці захисні реакції , що прискорює реагування ( і тим самим підвищує наші шанси на виживання ). Як уже зазначалося , наші реакції після травми можуть також дуже різнитися .
На малюнку показані різні моделі мозкових реакцій . На ньому схематично проілюстрована діяльність різних частин мозку .
НАВЧАЛЬНА ІНСТРУКЦІЯ
Зверніть увагу :
• Тіло запам ’ ятовує
• Тіло реагує так , ніби подія відбувається знову
• Мова йде про реакції , які людина не може контролювати