14
6 . Травми в результаті гендерного та сексуального насильства
ЧАСТИНА I : ВІДПРАВНІ ТОЧКИ
6 . Травми в результаті гендерного та сексуального насильства
Мета . Зрозуміти , як гендерне та сексуальне насильство впливає на постраждалих , чому важливо поважати їх потреби в захисті та конфіденційності , і чому говорити про гендерне насильство настільки складно .
Сексуальне насильство - це насильницький статевий акт , який тягне за собою ряд правопорушень , в тому числі , це завершений статевий акт без згоди однієї зі сторін ( наприклад , згвалтування ), спроба здійснити статевий акт без згоди однієї зі сторін , принизливий сексуальний контакт ( наприклад , небажані дотики ), безконтактне сексуальне домагання ( Базиль і Зальцман , 2009 , с . 9 ). Гендерно зумовлене насильство - це термін , який означає нанесення будь-якої шкоди волі людини в результаті силової нерівності на основі гендерних ролей . У багатьох країнах клеймо згвалтованої може привести до суспільного покарання , наприклад , до вигнання або навіть убивства в ім ’ я честі . Ось чому як хелпери ми повинні бути надзвичайно чутливими до потреб уцілілих у захисті та конфіденційності .
Гендерне насильство - особлива форма травми , оскільки це порушення має дуже нав ’ язливий характер і призводить до виникнення почуття сорому , провини та до самозвинувачення . У поєднанні зі страхом поранення або загибелі майже у всіх випадках воно спричиняє травму .
Після зґвалтування симптоми зазвичай такі ж , як при важких травматичних розладах . Первісна шокова реакція може тривати протягом декількох хвилин , днів або іноді тижнів . Екстремальні шокові реакції можуть включати панічне хвилювання або стан паралізованості , безмовності та замкнутості . Згодом уціліла почне відчувати біль від отриманих травм . Почуття власного забруднення - це ще одна реакція , яка зазвичай призводить до нав ’ язливого бажання помитися . Для ранньої стадії також характерний страх отримати пошкодження , заразитися венеричними захворюваннями або завагітніти .
Поступово з ’ являються посттравматичні симптоми . Характерне інтенсивне нав ’ язливе повторне переживання первісної травми , що пов ’ язано з одночасними зусиллями уникнути нагадування про те , що сталося . Уціліла також може відчувати підвищене збудження , зазвичай на перших порах і страждати від нездатності спати , надмірної пильності або реакції здригування . У деяких людей інтенсивність реакцій у перший місяць після того , що сталося , поступово слабшає навіть без будь-якої допомоги або лікування .
Але всі люди різні , тому й реакції на травматичні події , наприклад , гендерне насильство , теж різні . Багато жінок та дівчат , які пройшли через суворі життєві випробування , швидко оговтуються . Їх стійкість і здатність об ’ єднуватися , щоб підтримати одна одну - важливі якості , які слід брати за основу . ( Додаткову інформацію про стійкість см . В частині III , сторінка 128 .)
Важливо пам ’ ятати , що соціальна чи культурна стигматизація , а також психологічні травми нерідко не дають жінкам та дівчатам , які пережили гендерне насильство , звернутися по допомогу .