2
Гендерне насильство в більш широкому контексті
Гендерне насильство не відбувається ізольовано . Під час розгляду та ухвалення оперативних заходів щодо захисту психічного здоров ’ я уцілілих необхідно враховувати більш широкий гуманітарний напрямок .
У « Рекомендаціях щодо застосування оперативних заходів по боротьбі з гендерним насильством в гуманітарних ситуаціях », оприлюднених Міжвідомчим постійним комітетом ( МПК ) ( IASC 2015 ), визначено мінімум підтримки , яку необхідно надавати для запобігання гендерно обумовленому насильству , та як реагувати на нього . Щоб впоратися з безпосередніми фізичними травмами внаслідок гендерного насильства , потрібна психологічна та соціальна підтримка , захист та правова допомога .
Водночас допомогти усунути причини гендерного насильства та фактори , що йому сприяють , повинні профілактичні програми . Ті , хто створює програми захисту або надає послуги із захисту , повинні володіти відповідними знаннями та навичками , вміти проявляти співчуття . Медичні працівники , які підтримують психічне здоров ’ я та надають соціально-психологічну допомогу , можуть нашкодити пацієнтам , якщо в таких непростих ситуаціях будуть діяти непрофесійно . IASC « Керівні принципи МПК щодо психічного здоров ’ я та психосоціальної підтримки в надзвичайних ситуаціях » ( 2008 р ) містять перелік рекомендацій і заборон , які стосуються дій і поведінки в таких ситуаціях .
Людина , уціліла після гендерного насильства , потребує підтримки на різних етапах у різних формах . Якщо громади знаходяться в умовах конфлікту або механізми надзвичайних дій і захисту не функціонують , навчати хелперів навичкам надання допомоги у випадках гендерного насильства або створювати умови для відновлення може бути складно . Під час планування навчання необхідно ознайомитися з таблицею в розділі 3 « Керівні принципи МПК » ( 2005 р .). Вона містить перелік заходів щодо запобігання сексуальному насильству та відповідного реагування на нього в надзвичайних ситуаціях .
Хелперам також слід засвоїти та дотримуватися чотирьох принципів захисту . У посібнику в рамках проекту « Сфера » ( 2011 р .) зазначено , що заходи захисту покликані надавати допомогу , протистояти заподіянню шкоди , захищати від насильства чи примусу та допомагати людям , які пережили стихійні лиха або збройні конфлікти , відстоювати свої права . Ці чотири принципи визначають основні зобов ’ язання , пов ’ язані з гуманітарною допомогою , і повинні виконуватися .
Цінним довідковим інструментом є « Гендерний довідник ». Це практичні рекомендації про керівні ролі , в тому числі про основні обов ’ язки та конкретні дії , що повинні бути присутні в кожному плані координації реагування на проблеми уцілілих і постраждалих від гендерного насильства в надзвичайних ситуаціях . Багато країн , особливо ті , що регулярно страждають від стихійних лих або конфліктів , створюють плани дій у надзвичайних ситуаціях . У таких планах потрібно прописувати ініціативи щодо запобігання гендерному насильства та шляхи реагування на нього . При цьому завжди необхідно застосовувати вже наявні знання та можливості , щоб не винаходити велосипед .
Доповідь « Психічне здоров ’ я та психосоціальна допомога уцілілим після сексуального насильства в умовах конфлікту : принципи і заходи » ( ВОЗ , 2012 р .) - це вступ до проблеми психічного здоров ’ я та гендерно зумовленого насильства . Щоб переконатися , що клінічний супровід уцілілих здійснюється правильно , ознайомтеся з доповіддю « Клінічний супровід жертв насильства » ( ВОЗ , 2004р .). У ньому описані найкращі практики та коротко викладені проблеми , які необхідно вирішувати .