Jak učí fotbal děti a mládež Holanďané?
Postřehy z přednášky manažera holandského vzdělávacího systému Nico Romeinja, která se konala v září v Praze v rámci školení trenérů licence UEFA A.
Přednášku si připravil manažer holandského vzdělávacího systému Nico Romeinja. Sympatický, lehce prošedivělý pětačtyřicátník až padesátník nám povídal celé 4 hodiny o tom, jaký mají v Holandsku systém vzdělávání. A to nejen mládeže, ale také trenérů. Přednášku vedl v anglickém jazyce, mluvil velmi srozumitelně, plynule, raději jsem však využil možnost překladu do přidělených sluchátek.
Celkem se přednášky zúčastnilo odhadem 100 trenérů, mezi nimiž bylo i několik známých z klubů pražských soupeřů. Narazili jsme také na bývalého slavného hájeckého odchovance - Martina Hyského. Ještě než se dostanu k přednášce, chtěl bych poděkovat Tondovi Plachému, že nám umožnil se této kvalitní prezentace zúčastnit.
Na úvodním listu byla zobrazena tři hlavní témata:
1) Fotbal v Holandsku
2) Rozvoj hráčů
3) Vzdělávání trenérů
Na úvod jsme se tedy bavili o obecných věcech holandského fotbalu, ale i Holandsku jako země. Základní údaje si můžeme v dnešní době všude dohledat. Co však musím zmínit je v porovnání s námi obrovská hustota zalidnění. Holanďané mají asi o 6 milionu lidí více než my. Tito lidé žijí na téměř poloviční ploše oproti ČR. Hustota zalidnění je 395 lidí na kilometr čtvereční oproti našim 132. Když navíc zmíníme, že je pro ně fotbal něco jako náboženství, neboť i v té nejmenší vesničce nechybí kostel, hospoda a hřiště, tak se pak nedivím, že jsou na 1. místě žebříčku FIFA. Mimochodem Nico několikrát zmiňoval, že malá vzdálenost v zemi je velká deviza pro kvalitní výchovu fotbalistů.
Každá země má know-how své vlastní výchovy. Žádné tajemství své země nám však pan Nico netajil. Proč jsou tedy Holanďané o tolik před námi? Odpověď je jednoduchá. Mají velmi dobře vypracovaný koncept výchovy fotbalistů, který respektují top kluby a přispívají tak k vytváření kvalitního zázemí pro nejlepší fotbalisty. K tomu se ale dostaneme později ...