Tréningový proces vo futbale arsene wenger | Page 3

Dynamický strečink není žádnou velkou novinkou. Objevil se před více než 10 lety. Přesto ještě nezapustil kořeny na všech fotbalových trávnících. Rozhodli jsme se tedy otevřít toto téma a společně s Janem Kameníkem jsme připravili jakýsi úvod do této problematiky.

Warm up, zahřátí organismu, rozcvičení, strečink... to vše jsou pojmy, které využívají trenéři na různých úrovních v úvodní části tréninkové jednotky, popřípadě jako část předzápasové přípravy. Jakým konkrétním způsobem však připravit organismus na výkony v tréninku, přátelském nebo mistrovském utkání? Spousta trenérů a hráčů stále preferuje statický strečink po krátkém zahřátí organismu. Výzkumy však ukazují, že statický strečink může mít na výkon škodlivé účinky a nemusí nutně vést ke snížení počtu zranění.

pohyblivosti.

Hlavním účelem cvičení, které předchází samotnému výkonu, by mělo být zvýšení aktivity svalů a jejich ohebnosti, stimulace cirkulace krve do periferií, zvýšení tělesné teploty a rozšíření pohyblivosti. Již samotné slovo „statický“ je s většinou zmíněných potřeb v rozporu.