SZIG évkönyv 2019-2020, 2020-2021 | Page 41

Tantermen kívüli digitális munkarend És éppen ez az , amit szeretnék kiemelni ! Hagyjuk most már , hogy miért rossz az , ami van ! Nézzük meg , mit tanítanak nekünk ezek a hónapok , mit tanulhatunk ebből a helyzetből !
Például megtanították ezek a hónapok átélni azt , ami az iskolapadban ülve talán nem ennyire nyilvánvaló , hogy csak akkor leszünk eredményesek , ha megbízunk egymásban ! A diák megbízik abban , hogy a tanára megtesz mindent az ő érdekében , felkészül a tanórára , visszajelzést ad az elvégzett munkáról – a tanár pedig megbízik abban , hogy a diák motiváltan és becsületesen dolgozik , és érti , hogy kizárólag saját magát csapja be , ha megpróbál érdemtelenül érdemeket szerezni .
Tudatosítják bennünk ezek a hónapok a saját előre haladásunkért viselt egyéni felelősségünk tényét ! Ez főleg a 10-11-12 . évfolyam diákjai esetén válik fontossá . Mivel a mi gimnáziumunkban jellemzően mind a családi támogatás , mind a technikai eszközöket biztosító háttér és a sikerhez szükséges tehetség szinte minden diákunk esetén adott , most még inkább nyilvánvalóvá vált az , hogy legfőképpen te magad vagy felelős az előrehaladásodért ! Egy ember van , aki meg tudja gátolni , hogy sikeres legyél – ez az egy ember pedig te magad vagy ! Tudod , hogy mi a feladatod ahhoz , hogy sikeres lehess – de te döntesz ! Választhatod a halogatást , a sumákolást , a beadandók nem beadását és még rengeteg formáját a feladataid el nem végzésének – megteheted , de tudnod kell , hogy ezzel veszni hagyod az álmaidat ! Vagy beleállhatsz a munkába , együttműködsz , kérdezel – és esélyt adsz az álmaid teljesülésének . Ez a te döntésed ! Jól fog jönni , ha kialakul valakiben az egyéni felelősség tudata majd az egyetemen is !
És megtanít bennünket ez az időszak , a bezártság arra is , hogy milyen fontos a közösség ! Alig bírjuk már a barátok , az ismerősök nélkül , akikkel olyan jó együtt lenni , de nem a képernyőn keresztül ! Emlékezzünk erre , ha majd újra személyesen is tudunk találkozni ! Talán toleránsabbak leszünk , talán jobban meggondoljuk , kivel hogy viselkedünk , ha eszünkbe jut , hogy az bizony nem alapállapot , hogy az embernek vannak barátai , van közösség , amely befogadja , hanem ez egy kiváltságos állapot , amire érdemesnek kell lenni !
A bezártság megtanít önmagunkat is jobban megismerni , hiszen régen nem voltunk enynyit egyedül ! Most igazán meg tudjuk tapasztalni , mi érdekel minket igazán , mi az , ami megnyugtat vagy mi az , amit igazán fontosnak gondolunk . Figyeljünk magunkra !
Nyilván mások mást tartanának fontosnak kiemelni a távoktatással kapcsolatban , nekem most ezek tűntek a legfontosabbnak , de ezek a gondolatok talán azt is sugallják , hogy talán még önmagunk építésére is fordíthatjuk ezt az időszakot .
Mindenki vigyázzon magára , mindenkinek jó egészséget kívánok – reméljük , mielőbb újra együtt leszünk , itt az iskolában !
Barta Róbert ( Megjelent 2021 . március 23-án iskolánk honlapján és Facebook-oldalán )
EGY KARANTÉN MARGÓJÁRA
Tantermen kívüli digitális munkarend
A 2020-as év második fele és a 2021-es év eleje sokaknak , ha nem mindenkinek okozott kisebb-nagyobb nehézségeket . Mindenki őrült módjára kezdte a kézfertőtlenítőszereket literes kiszerelésben vásárolni , a 100-as orvosimaszk-csomagokkal együtt . Egyik napról a másikra állt át az egész ország az eddig ismeretlen digitális oktatásra . Be lettünk zárva .
De mit is csináltak sokan , hogy ne bolonduljanak meg a négy fal között a nap 24 órájában ? Sokaknak megmaradt délutáni elfoglaltságnak a sportolás vagy az alkotómunkák , mint például a versírás , a rajzolás , a festés vagy éppen az olvasás . Ebben a szokatlan és új helyzetben a felszabadult időt , melyet akár panaszkodással is tölthettünk volna , sokan inkább új hobbik keresésére fordították . Legyen ez a varrás , hímzés vagy egy hangszer iránti elköteleződés megerősítése , vagy akár a tusrajz fortélyainak begyakorlása . Számos programot tudtunk internettel , okoseszközzel és Messengerrel megoldani . Karantén-szülinapok , ballagás vagy éppen húsvét . Ilyenkor legalább szép felsőt vettünk fel , hiszen csak ez látszódott a kamerában . Sok furcsaság , sok előny és megannyi hátrány járt együtt ezzel az időszakkal , és biztos , hogy sok mindent tanultunk az igazán fontos dolgokról , mint a barátság , a jó internetszolgáltató és a család szeretete .
Halwax Kinga ( 9 . B )
GONDOLATOK , EMLÉKEK : A COVID19 HATÁSAI
Talán a legnagyobb változás volt eddigi életemben , amikor tavaly márciusban néhány nap leforgása alatt tértünk át a digitális oktatásra .
A „ digitalizmus ” nem volt idegen az oktatás világától , hiszen sokszor fordult elő , hogy tableteket használtunk az órai munka elvégzéséhez , és a digitális táblák is jelentős szerepet töltenek be az utóbbi időben . Ezen eszközök kezelése ma már szinte senkinek nem jelent kihívást . Viszont nem minden volt ilyen zökkenőmentes . Hogy én hogyan éltem meg ? Voltak pillanatok , amikor mindent átitatott a sötétség . Amikor a rokonaid és a barátaid sorra kórházba kerülnek egy
Kortárssegítés : jótanácsok tanulóknak karantén idejére az online iskolaújságban
78
Soproni Széchenyi István Gimnázium
Soproni Széchenyi István Gimnázium
79