кутак за родитеље:
Дисциплиновање деце
припремила: Штефица Станковић
Дисциплиновање уопште није пријатан део родитељства. Међутим, ма колико ило напорно и непријатно, оно је од кључне важности за правилан развој деце. Дисциплиновање је важан део онога што чинимо да и наша деца једног дана постале зреле, одговорне и моралне осо е.
ДИСЦИПЛИНОВАЊЕ шта ЈЕСТЕ, а шта НИЈЕ?
Дисциплиновање, свакако, НИЈЕ:
1. Кажњавање- Казна и кажњавање подразумевају лошу намеру и кривицу осо е која тре а да уде кажњена. Дете, најчешће, нема намеру да вас малтретира, није езо разно, нити зло, већ тражи најефикаснији начин да дође до циља.
2. Доказивање ко је газда у кући- Као родитељ имате о авезу да свом детету постављате границе дозвољеног, не можете дозволити да се понаша како му падне на памет. То је једноставно тако и то не морате никоме да доказујете.
3. Вентил- Можда вам је повремено потре но да се на некога издерете. Ипак, немојте викати на дете, тиме ћете га само з унити и повредити, а про лем са неким другим нећете решити.
4. Етикетирање са " до ар " или " лош "- Деца се понашају неприхватљиво из разних разлога, али никада зато што нису до ра, односно зато што су лоша.
Дисциплиновање ЈЕСТЕ учење детета томе који су о лици понашања прихватљиви, а који нису, као и томе да за своје понашање мора да сноси последице.
Да и се дете понашало као друштвено иће, оно мора постепено да превазилази искључиву усмереност на се е и задовољавање својих потре а и да почне да уважава друге људе и правила друштва у коме живи. Уколико пропустимо да се авимо дисциплиновањем детета, у знатној мери ћемо отежати његово уклапање у ило коју средину што неретко води неприлагођеном понашању.
Технике дисциплиновања на дуже стазе
Л и ч н и п р и м е р- О с н о в н о п р а в и л о з а у с п е ш н о дисциплиновање управо је лични пример. Начин на који ми као родитељи живимо и понашамо се има одлучујући утицај на то како ће се наше дете понашати и које ће вредности сматрати важним. Ако се у кући размењују увреде или постоји физичко кажњавање, дете усваја и примењује исти модел понашања. Неупоредиво је важнији начин на који се понашате од онога што причате. Уколико родитељ, на пример, велича искреност и истинољу ље, никакве похвале и истицање истинољу ља неће дати такве резултате као промовисање истинољу ивости кроз сопствено понашање. Наравно, нико од нас није езгрешан и десиће се да урадимо нешто супротно својим уверењима( да слажемо, удемо гру и и неувиђавни...). Не тре а преко тога олако прелазити, већ детету тре а рећи: „ Ово што сам урадио / ла није ило у реду.“ Ако је то што смо урадили ило усмерено на дете, тре а додати и једно: „ Извини!“.
Похвале- Једна од најподстицајнијих награда за дете управо је ротитељска похвала. Сваком детету родитељи су најважније осо е на свету и природно је да деца желе да их учине задовољним. О лике понашања које сматрате пожељним награђујте, а оне које сматрате непожељним санкционишите. Ево неколико савета који ће похвале учинити ефикасним у о ликовању понашања:
Дефинишите шта је пожељно, а шта непожељно- Важно је да и вама и детету уде јасно која су понашања пожељна, а која не, и да се у вези с тим понашате доследно. Не подразумевајте пожељно понашање- Веома често родитељи до ра понашања подразумевају, односно реакција одо равања изостаје, те се понашање детета практично игнорише. Користите специфичне похвале- Уместо уопштене похвале: „ Баш си до ар / а!“, користите похвалу са специфичним описом онога што вам се допало и што хвалите: „ Баш ми се допада како си лепо поспремио со у!“. Имајте меру: удите искрени и не претерујте- Ако некритично о асипате дете похвалама за свакодневна и уо ичајена понашања, похвала гу и смисао, а дете ће осетити да сте неискрени. Примењујте похвалу ез о зира на узраст детета- Старијој деци, тинејџерима, су похвале итекако потре не. Тек на том узрасту одређена понашања тре а нарочито похвалити: „ Веома ми се допада када поштујеш договор о томе када се враћаш увече из града.“
Зашто се нека деца дисциплинују лако, а нека теже?
Деца која су са својим родитељима остварила до ру и ста илну повезаност много се лакше дисциплинују. Два су основна разлога за то: емоционална ста илност детета и ваше оље познавање детета. Деца до ро повезана са родитељима су сигурнија у се е, са до ро из алансираним емоцијама и правилно постављеним системом вредности. За њих дисциплиновање подразумева само начин на који им ви указујете које је понашање прихватљиво, а које није и које су последице тих понашања. Код деце која нису до ро повезана са родитељима, дисциплиновањем се покрећу много комплекснији м е х а н и з м и, п а д и с ц и п л и н о в а њ е п о с т а ј е т е ж е и компликованије. Ма колико напора дисциплиновање захтевало и ма колико вам се чинило да му нема краја, временом ће потре е за „ увођењем у ред“ почети да се смањују. Наравно, у томе сте значајну улогу имали управо ви!