припремила: Штефица Станковић кутак за ученике:
Учење мучење!
Шта је учење?
УЧЕЊЕ је све оно када се ти мењаш под утицајем неког искуства. Школско учење је само део учења. Учење је повезано са твојим сазревањем. Неке ствари можеш да научиш само када достигнеш одређену зрелост.
Зашто учимо?
Човек учи да би се прилагодио средини у којој живи, али и да би ту средину боље прилагодио својим потребама. Када не би било учења човек не би могао да користи своје искуство и стално би морао да тражи нова решења која му не би користила када се следећи пут нађе у истој ситуацији. Зато се без учења не може замислити никакав напредак у животу човека, а не би било могуће ни преносити знање са генерације на генерацију. Учење траје читавог живота, али се много лакше и брже учи у детињству и младости, јер је код деце способност за учење у развоју. Све што знаш да урадиш је резултат учења.
Зашто идемо у школу?
У школу идеш да би се образовао и припремио за оно што те у животу чека. У школи раде људи који су се школовали да раде са децом и да деци пренесу знање из одређеног предмета. Знање се стиче одређеним редом и на начин који одговара твом узрасту. У школи постоје разреди, предмети и часови. У доба детињства и младости школа је твоја обавеза, али и оно што твој живот обогаћује и оплемењује. Без обзира што ти се понекад у школи дешавају и непријатне ствари, без школе би твој живот сигурно био мање занимљив, а твој развој успорен.
Који су неопходни услови за успешно учење?
Да би успешно учио потребни су одређени услови. Неке од тих услова треба да ти обезбеде твоји родитељи, а неки зависе само од тебе.
Како да развијем мотивацију( жељу) да учим?
Ако неки ученик има све остале предуслове за успех у учењу, а нема покретаче( мотиве) за учење, успех ће изостати. Учење није лако. Оно захтева чврсту дисциплину која дуго траје. Дакле, учење је тежак посао и нико те не може натерати да нешто научиш ако ти то не желиш. Истина је да ученици са радошћу уче оно што им је занимљиво и не постављају питање када ће им то знање бити потребно у животу. Али најважнији разлог за учење је твоја природна радозналост, жеља за знањем, потреба да се бавиш оним што те занима. Важно је да што боље упознаш своје могућности и да научиш да их искористиш: да знаш шта можеш и како трудом и радом то да постигнеш!
Методе учења( Како да учим?)
Метода у учењу има колико и људи. Комбинуј разне начине, јер свако од нас има свој стил учења. Твој задатак је да откријеш твој најбољи начин. Да ли си изабрао добру методу учења знаћеш по томе да ли учиш са мање напора, учиш краће време и спорије заборављаш.
Шта је то активно учење?
Активан став у учењу је када записујеш, правиш белешке на часу, постављаш питања, покушаваш да урадиш сам, подвлачиш, питаш наставника, црташ, учиш и из уџбеника и остале литературе, размишљаш о ономе што учиш, правиш скраћенице, препричаваш...
Како да се ослободим треме?
Можда си од оних који имају трему јер су свесни да нису научили лекцију. Можда желиш да будеш увек најбољи па је то узрок твоје треме. Moжда твоји родитељи очекују од тебе више него што можеш постићи па почињеш да мрзиш школу, осећаш се напето, стално размишљаш о родитељским претњама и о последицама ако не задовољиш захтеве родитеља и наставника. Можда осећаш трему само онда када нешто треба да покажеш пред другима, нпр. да играш кошарку у школском тиму или да одсвираш нешто пред друговима.
Шта да радим ако не волим школу?
Ако не волиш школу први корак је да утврдиш зашто. Можда у школи доживљаваш насилно понашање од стране твојих другова, или можда деца не желе да се са тобом друже. Можда мислиш да те наставници не воле. Некада је проблем везан за учење и твоје домаће задатке. Можда је за тебе градиво сувише лако па се досађујеш, а можда је сувише тешко па се не осећаш паметно као друга деца. Можда имаш тешкоће у читању, а од тебе се очекује да прочиташ толико тога. Можда много заостајеш у градиву и чини ти се да никада нећеш стићи.
Како да се осећаш боље у школи?
Прво, напиши зашто не волиш школу. Затим напиши списак свих добрих ствари које се дешавају у школи а у којима уживаш( макар то био и велики одмор). Погледај и размисли шта можеш да промениш на списку онога што ти се не свиђа. Да ли се осећаш боље ако научиш лекцију или напишеш домаћи задатак? Да ли си пронашао начин да покажеш своје таленте и хобије?
Нико не може знати све. Знање је када знаш где можеш пронаћи оно што не знаш!