+ MUSIKK
67
DELILLOS 20 Lillos uten filter Drabant Music / Sony Music
POP . Trykk play og bli sjokkert . På første låt , « Frogner », får man først en helt virkelighetstro tromme- og basslyd og så kommer et helt krystallklart vokalopptak av Lars Lillo Stenberg . Står de kanskje litt for trangt i midten av lydbildet ? Nei . For etter hvert slipper både gitarer og koring til på kantene av lydbildet . Jeg vil faktisk gå så langt å si at du ikke har hørt denne låten før du har opplevd den på et skikkelig hifi-anlegg .
De roligere låtene har alle denne hifi-magien , men på de mer rockete låtene blir det litt mer rotete og komprimert dessverre . deLillos er kanskje Norges best bevarte hifihemmelighet . De siste albumene har en skyhøy lyd- og produksjonskvalitet . I 2017 spilte de til og med inn et album , « La oss bli fri for all nostalgi », med bare en stereomikrofon . Mer rendyrket hifi enn det får man ikke .
I år har bandet 40 års jubileum , og jeg er imponert over at de fortsatt holder dampen oppe . Noen hvileskjær blir det i løpet av 1 time og 27 minutter , men jeg må si at både den litt rampete og morsomme « Frogner » og den triste « Din konge døde på kafè Sjakk Matt » er nye deLillos-favoritter . Siden det finnes 280 deLillos-låter bare på de offisielle albumene , er det er et skikkelig kvalitetsstempel fra meg . SW .
MAC MILLER Ballonerism Warner Music
HIP HOP . Pittburgh-rapperen Malcolm James McCormick , bedre kjent som Mac Miller , døde av overdose i september 2018 . Men post mortem kommer dette eksperimentelle albumet som ble spilt inn i 2014 . Aller mest psykedelisk er det faktisk i åpningen med « DJ`s Chord Organ » hvor lydbildet fylles av trekkspill , flytende synther og koringer , men ellers er albumet svært jazzete med et overraskende akustisk preg . Trommeslager Malcolm McCormick , keyboardist Taylor Graves og kanskje verdens beste bassist , Thundercat , skaper et tilbakelent , oppfinnsomt og spesielt bakteppe for Mac Millers svært utleverende rap . Dette er så langt unna hitliste-hip hop som det går an , men samtidig vil det kanskje komme på hitlistene siden dette er den legendariske Mac Miller . Jeg savner litt av de gode melodiene fra Mac Millers 2018-album « Svimming » og føler at noen av låtene her er litt uferdige . Derfor er det den gjennomarbeidede singelen « 5 Dollar Pony Rides » som er høydepunktet for meg .
Lydmessig er det litt rufsete , men absolutt godkjent . Spesielt opptaket av rappen til Mac Miller er eksemplarisk .
Mac Miller vil bli husket som en av tidenes beste rappere , og dette albumet ødelegger heldigvis ikke hans rykte . SW .
Stereo + 1 / 25