ZARZĄDZANIE I FINANSE
Szkoda na mieniu stacji. Kto za to zapłaci?
Wypadek na stacji paliw to zdarzenie, które nie jest odosobnionym przypadkiem. Jako obiekt o zwiększonym ruchu, stacja narażona jest na rożne sytuacje, które mogą się przydarzyć podczas codziennej pracy. Oczywiście przyczyn jest wiele- zdarzenia mogą się zrodzić pod wpływem sił natury, np. silny wiatr, gradobicie czy zaniedbań ze strony personelu stacji. Mogą być także spowodowane bezpośrednio przez samych klientów stacji.
Andrzej Szefczyk, Kierownik Operacyjny Regionu w sieci MOYA
Postaram się przybliżyć problem wypadku na stacji, w którym ewidentną winę za zdarzenie ponosi klient, tj. takimi, gdy w wyniku zdarzenia wyrządza on szkodę na mieniu stacji i w momencie zdarzenia zostaje zidentyfikowany jako sprawca.
Choć rodzajów wypadków na stacji można wymienić wiele, to charakterystycznym dla tego obiektu jest uszkodzenie urządzeń, służących do tankowania paliwa. Mimo, że strefy tankowania – tak jak na znakomitej większości stacji MOYA – zabezpieczone są przez przypadkowym“ najazdem” za pomocą specjalnych odbojników, to może się zdarzyć, że kierowca na skutek nieuwagi uderzy w dystrybutor. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przede wszystkim inicjatywa należy tu do( zarządzających) i pracowników stacji. Uderzenie w dystrybutor może bowiem uszkodzić rurociągi oraz instalację elektryczną, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru. W pierwszej kolejności powinien odciąć zasilanie elektryczne oraz dopływ paliwa uniemożliwić ewentualny wyciek paliwa, poprzez zamknięcie odpowiednich zaworów. Zakręcenie zaworów paliwa jest szczególnie ważne w przypadku uderzenia w dystrybutor LPG, aby zapobiec ulatnianiu się gazu.
Fot. Shutterstock
Następnie należy w przypadku zagrożenia wybuchem usunąć ludzi i pojazdy ze strefy zagrożenia. Pamiętajmy nigdy nie należy uruchamiać silników. W dalszej kolejności pracownik powinien zabezpieczyć teren wypadku, poprzez zablokowanie dostępu do uszkodzonego dystrybutora. Oczywiście zabezpieczenie miejsca zdarzenia zależy od jego skali – tu trzeźwa ocena sytuacji będzie jak najbardziej wskazana – im większe zagrożenie, tym odizolowanie przebywających na stacji ludzi będzie bardziej istotne, łącznie z ewentualną ewakuacją. W przypadku wycieku paliwa należy zminimalizować również skutki szkodliwe dla środowiska – poprzez zasypanie plam sorbentem, pochłaniającym substancje ropopochodne. W przypadku dużego wycieku potrzebne jest wezwanie specjalistycznych służb jak straż pożarna. Jeśli jednak uszkodzenie nie wskazuje na ewentualny wyciek czy zagrożenie porażenia prądem, wystarczy tylko uniemożliwić dalsze tankowanie z dystrybutora.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy przystąpić do procedur, umożliwiających identyfikację sprawcy wypadku. Jeśli jest on ustalony i jego wina jest ewidentna należy spisać z nim oświadczenie, w którym wskazany jest on jako sprawca czynu. Oświadczenie powinno zawierać wszystkie dane sprawcy i poszkodowanego a także, co najważniejsze – nr polisy ubezpieczeniowej OC pojazdu, za pomocą którego dokonano szkody, ponieważ to właśnie z niej zostanie wypłacone odszkodowanie. Kolejnym krokiem jest sporządzenie wraz ze sprawcą protokołu szkody, który będzie zawierał dokładne informacje o zdarzeniu, a który będzie niezbędny do ubiegania się o odszkodowanie. Stosowne gotowe druki otrzymać można zazwyczaj od ubezpieczyciela, który wystawia daną polisę. Podczas sporządzania protokołu należy również wezwać Policję, która sporządzi notatkę, przydatną do ubiegania się o odszkodowanie. Warto również zabezpieczyć nagranie z monitoringu jako dowód w sprawie, bo o nie zapewne poprosi firma ubezpieczeniowa. Materiał z nagrania okaże się również przydatny w momencie, gdy sprawca będzie próbował“ wymigać się” od popełnionego czynu. Warto wtedy mieć jak najwięcej dowodów. Dla ubezpieczyciela konieczne okażą się również zdjęcia uszkodzonego mienia. Tu ważnym jest, aby samodzielnie nie ruszać uszkodzonego sprzętu( za wyjątkiem zabezpieczenia miejsca zdarzenia) bez uprzedniego kontaktu z ubezpieczycielem i jego wyraźnej zgody na dokonanie określonych czynności. Samodzielne postępowanie może bowiem utrudnić dochodzenie odszkodowania.
Sporządzenie oświadczenia sprawcy oraz protokołu zdarzenia kończy etap przygotowania dokumentów ze sprawcą. Do reszty czynności sprawca nie będzie nam już potrzebny. Kolejnym krokiem jest bowiem zgłoszenie przez stację szkody do ubezpieczyciela, wystawiającego polisę sprawcy i dalsza procedura wiąże się już z bezpośrednim kontaktem
Andrzej Szefczyk, Kierownik Operacyjny Regionu w sieci MOYA
z nim( oględziny, kosztorys naprawy). Dalszych informacji udziela już ubezpieczyciel, który zazwyczaj kieruje się indywidualnymi procedurami.
Podobne zasady postępowania należy zachować w każdym innym przypadku uszkodzenia mienia na skutek winy ustalonego sprawcy. Nieważne, czy będą to uszkodzone drzwi od myjni czy połamana koszo-myjka czy wybita szyba. Pamiętajmy jednak, że sytuacje z ustaleniem winy sprawcy to nie zawsze miłe rozmowy. Stres i emocje towarzyszące zdarzeniu mogą powodować sytuację, w której sprawca będzie doszukiwał się niedociągnięć ze strony stacji, aby uniknąć odpowiedzialności i udowodnić, że wypadek nastąpił na skutek jej zaniedbań. Dlatego właśnie na szkoleniach, dedykowanych stacjom MOYA zawsze podkreślamy, że odpowiednie zapobieganie zagrożeniom uchroni ich przed ewentualnymi roszczeniami ze strony klientów. Do takich właśnie czynności należą m. in. regularne odśnieżanie podjazdu w warunkach zimowych czy natychmiastowe usuwanie plam po produktach ropopochodnych, które mogą doprowadzić do niebezpiecznego poślizgu. Bardzo ważny jest również stan nawierzchni podjazdu – nierówna, wybrakowana nawierzchnia może stać się przyczyną wypadku, a wówczas wina spoczywać będzie na właścicielu stacji, który z poszkodowanego stanie sprawcą. Skutki niedbalstwa dotkną wtedy jego kieszeni. Zarządzającym MOYA zaleca się stworzenie jednolitej procedury postępowania dla pracowników na wypadek podobnych zdarzeń, aby uniknąć zamieszania i niepotrzebnej bieganiny w chwili wystąpienia zdarzenia, które już samo w sobie jest stresujące. R
czerwiec 2013 • Stacja Benzynowa
27