WYPOSAŻENIE I TECHNIKA
Multimedialne odmierzacze i ich niesamowite możliwości
Prezentacje multimedialne, głównie w postaci reklamy, które „ atakują nas” ze wszystkich stron: z bilboardów, ekranów telewizorów, komputerów, tabletów czy smartfonów, wkrótce również będą docierały do nas z ekranów dystrybutorów paliw na stacjach benzynowych. W Europie i na świecie, szczególnie w USA, są one stosowane od wielu lat. W Polsce działają od kilku lat na niewielu stacjach.
Przemysław Brzozowski, dyrektor handlowy Oil Service Sp. z o. o.
Przemysław Brzozowski, dyrektor handlowy Oil Service Sp. z o. o.
Ekrany multimedialne w dystrybutorach nie są wyposażeniem standardowym – stanowią opcję dodatkowo płatną. Wśród spotykanych u różnych producentów rozwiązań multimedialnych można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: zintegrowany ekran multimedialny, stosowany przez Gilbarco( handlowa nazwa Applause Europe) oraz oddzielny ekran, dodany do standardowego liczydła trzy pozycyjnego( litry, złote, wartość do zapłaty), stosowany przez pozostałych producentów.
Lepszym rozwiązaniem jest ekran zintegrowany, gdzie tankujący kierowca nie musi dzielić uwagi na dwa ekrany, wyświetlacze. Wówczas podczas tankowania może bez problemu obserwować przekaz multimedialny i jednocześnie ilość tankowanego paliwa. Jest to o tyle istotne, iż właścicielowi stacji paliw zależy na tym, aby przekaz multimedialny, głównie reklama bez problemu docierała do adresata czyli w tym przypadku kierowcy i aby całą jej treść kierowca zrozumiał i z niej skorzystał. Oprócz tego przy zintegrowanym rozwiązaniu ekran jest zdecydowanie większy, niż przy ekranie dobudowanym. Wówczas przekaz jest czytelny i lepiej widoczny nawet dla osób mających gorszy wzrok.
Fot. Oil Service
Parametry urządzenia
Jeżeli właściciel stacji zdecyduje się na zamówienie tej opcji w dystrybutorach paliw Gilbarco SK700 II, wówczas otrzyma do każdego dystrybutora dwustronnego ekrany o następujących parametrach i charakterystyce: XVGA o przekątnej 15”, z powłoką antyreflesyjną, w wykonaniu przemysłowym odpornym na zniszczenie, czyli wandalo odpornym), rozdzielczość ekranu 1024 x 768, częstotliwość odświeżania 60Hz, format obrazu 16:9, zakres pracy od-30 ° C do + 85 ° C. Do tego otrzymuje oprogramowanie GVR Tool( software) do przygotowania reklam, filmów, zdjęć i wszelkich treści jakie zamierza prezentować kierowcom podczas tankowania paliwa.
W powyższym rozwiązaniu ekran multimedialny, to więc także ekran komputera, charakteryzującego się odpowiednią pamięcią, procesorem Intel, bardzo dobrą kartą graficzną i dźwiękową, obsługującą i wyświetlającą materiały przygotowane przez właściciela stacji paliw w m. in. następujących formatach: MPEG, AVI, MP4, WMV, MOV a obrazy: BMP, GIF i JPEG. System jest oczywiście kompatybilny ze środowiskiem Windows.
Jak tworzy się materiały do prezentacji?
Właściciel stacji, korzystając ze wspomnianego, dostarczonego przez Gilbarco oprogramowania, czyli software’ u przygotowuje materiały: filmiki, zdjęcia itd., a następnie może w dwojaki sposób dostarczyć je do dystrybutorów paliw: nagrywając materiały na pendrivie czyli USB, zabezpieczonym cyfrowo i instalując go w każdym dystrybutorze przez złącze USB lub też przesyłając materiały przez Ethernet, czyli sieć do dystrybutorów. Materiały można przygotować w różnoraki sposób np. różne
Fot. Oil Service
28
Stacja Benzynowa • czerwiec 2013
Fot. Oil Service