Sharetrain project magazine | Page 13

13

W działania zaangażowałam całą radę pedagogiczną, podkreślając między innymi to, że działania te służą nie tylko uczniom, ale przede wszystkim nam nauczycielom.

Posłużyłam się cytatami zaczerpniętymi z fachowej literatury, które celnie określały potrzebę rozwoju: „Jedyną stałą w naszej szkole jest ciągła zmiana” – jako pozytywny rozwój,

„Nie można stać w miejscu, takie potrzeby mają uczniowie i powinniśmy wyjść im naprzeciw”,

„ Kto się nie zmienia, ten stoi w miejscu.”

Odniosłam się również do działań podejmowanych

w ubiegłych latach i podkreśliłam ich wagę dla procesu edukacyjnego tj. prowadzenia zajęć według wspólnie ustalonej listy dobrego uczenia, zastosowania taksonomii SOLO, analizy jakości zadawanych uczniom pytań, obserwacji koleżeńskich pod kątem ilości

i jakości pytań, które nauczyciel kieruje do swoich uczniów.

Zespół do spraw wprowadzania zmiany, w którego skład weszli przewodniczący zespołów nauczycielskich funkcjonujących w szkole dokonał ewaluacji podejmowanych działań, co skutkowało następnymi poczynaniami.

Kolejnymi etapami zmiany w sposobie uczenia się uczniów było wprowadzenie do praktyki szkolnej spacerów edukacyjnych i OK obserwacji ukierunkowanych na zasady dobrego uczenia.

Naszym wspólnym celem było: Stosowanie na lekcjach zadań edukacyjnych prowadzących uczenie się uczniów od prostego do głębokiego w oparciu o zasady neurodydaktyki i taksonomii SOLO.