20
Vytauto Didžiojo Karo muziejuje kovinės relikvijos yra saugios
Kokios vertingiausios vėliavos , kurias saugo Vytauto Didžiojo karo muziejus ? Kaip vėliavas muziejininkai prižiūri ir kas nutiktų su muziejuje saugomais eksponatais ginkluotų konfliktų ir ekstremalių situacijų atveju ? Pasakoja Dovilė Andrijauskaitė , Vytauto Didžiojo karo muziejaus kultūrinių renginių koordinatorė .
Vytauto Didžiojo karo muziejuje saugomos šios Lietuvos kariuomenės vėliavos 1926 – 1940 m .
Pėstininkų pulkų :
1 . 4-ojo pėstininkų Lietuvos karaliaus Mindaugo pulko vėliava . 1926 m .
2 . 5-ojo pėstininkų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pulko vėliava . 1928 m .
3 . 7-ojo pėstininkų Žemaičių kunigaikščio Butigeidžio pulko vėliava . 1928 m .
4 . 8-ojo pėstininkų Kauno kunigaikščio Vaidoto pulko vėliava . 1929 m .
Kavalerijos pulkų
5 . 1-ojo husarų Didžiojo Lietuvos etmono kunigaikščio Jonušo Radvilos pulko vėliava . 1927 m .
6 . 2-ojo ulonų Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės pulko vėliava . 1928 m .
Karo mokyklos
7 . Pirmojo Lietuvos Prezidento Karo mokyklos vėliava . 1929 m .
2013 metais į Karo muziejų iš KASP buvo perduotos šios XX a . 10 dešimtmečio vėliavos :
Karo muziejus yra ypatinga , krašto apsaugos sistemai priklausanti institucija , atsakinga už tradicijas , kariuomenės dvasios puoselėjimą , paveldo saugojimą .
Karo muziejaus atstovė teigia , kad iš jų saugomų vėliavų tarpo išskirti vertingiausią būtų labai sudėtinga , kadangi visos kovinės vėliavos yra vertingos tiek Lietuvos kariuomenės , tiek ir Lietuvos valstybės istorijai . „ Kiekviena vėliava unikali , menanti tam tikrą Lietuvos kariuomenės kūrimosi ar gyvavimo etapą . Žinoma , senosios tarpukario vėliavos tapo savotiškomis relikvijomis , pagal kurias po 1990 m . atsikurianti Lietuvos kariuomenė siuvosi naujas pulkų vėliavas “.
Kaip teigia Dovilė Andrijauskaitė , vėliavos yra saugomos tekstilės rinkinių saugykloje . Senosios vėliavos , kurių sudėtis vilna ir / ar šilkas yra labai jautrios šviesai , todėl net ir eksponuoti jas muziejaus lankytojams galima tik labai trumpą laikotarpį . „ Jeigu vėliavos audinys išdilęs , arba sukandijęs , restauravimo darbus atlieka Vytauto Didžiojo karo muziejaus tekstilės restauratoriai . Jie priderina tinkamos spalvos ir medžiagiškumo audinį , kad būtų galima užtaisyti netekčių vietas . Jeigu audinys labai sunykęs , jis dubliuoja-
1 . Savanoriškos krašto apsaugos tarnybos Marijampolės rinktinės vėliava . 1991 m .;
2 . Savanoriškos krašto apsaugos tarnybos Utenos apskrities 7-os rinktinės vėliava . XX a . 10 dešimtmetis ;
3 . Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 10-os rinktinės vėliava . XX a . 10 dešimtmetis ;
4 . KASP S . Eismonto savanorių Tauragės kuopos vėliava . 1991 m .;
5 . SKAT Šiaulių Prisikėlimo apygardos 6-os rinktinės 61 bataliono vėliava . XX a . 10 dešimtmetis ;
6 . SKAT Šiaulių Prisikėlimo apygardos 6-os rinktinės 62 bataliono vėliava . XX a . 10 dešimtmetis ;
7 . Pirmoji Karinių jūrų pajėgų vėliava . 1992 m .;
8 . Pirmoji KAM Aviacijos tarnybos vėliava . 1992 – 1993 m .;
9 . Fregatos FLL „ Žemaitis “ vėliava . 1993 m . mas natūralaus šilko , gazo tipo audiniu , panaudojant akrilines dervas .
Vėliavos restauravimo procesai gali užtrukti ištisus metus , tai priklauso nuo sunykimo laipsnio , – pasakoja Dovilė Andrijauskaitė , – mūsų muziejuje ypatingas dėmesys yra kreipiamas ne tik į vėliavų restauravimą , bet ir į saugojimą . Eksponatai saugomi remiantis muziejuose esančių rinkinių apsaugos , apskaitos ir saugojimo instrukcija , o specialiai įrengtos saugyklos atitinka ir techninius reikalavimus , ir priešgaisrinės apsaugos normas . Eksponatai yra sistemingai tikrinami , muziejaus patalpose palaikoma tinkama pastovi temperatūra ir santykinis drėgnis . Visos muziejaus vertybės saugojamos ir atsižvelgiant į medžiagas bei rinkinių pobūdį , pavyzdžiui , audiniai saugomi sausose saugyklose .“ Anot muziejaus atstovės , Vytauto Didžiojo karo muziejuje yra numatyti turto išsaugojimo planai : yra patvirtintas Kultūros vertybių apsaugos ir evakavimo darbų planas ginkluotų konfliktų ir ekstremalių situacijų atvejais . „ Taip pat yra paskirti asmenys , atsakingi už kultūros vertybių evakavimą , sudaryti patalpų , kuriose saugomos kultūros vertybės , planai bei numatytas kultūros vertybių evakavimo eiliškumas . Esant ekstremaliai situacijai būtų vadovaujamasi būtent šiais planais “.
Ieva Matonienė , „ Savanorio “ redakcija Gr . Julijos Martinaitienės nuotraukos