SAKU ry | Action! 1/2026 | Page 19

ilmaan on ollut mielenkiintoista hypätä. Välillä on pitänyt ottaa niin pitkiä loikkia, että jalat eivät ole meinanneet pysyä vauhdissa. Onneksi apua ja kannustusta on löytynyt”, Käkelä kiittelee.
Maria Käkelä arvelee, että verkkopedagogiikan mahdollisuuksia on vielä runsaasti hyödyntämättä. Yksi iso potentiaali löytyy oppilaitosyhteistyöstä.
” Oppilaitoksista löytyy paljon verkkopedagogista osaamista. Toivoisin, että pääsisimme kehittämään SAKU ry: n palveluja yhteistyössä niin teknisesti kuin pedagogisesti. On tärkeää tuntea opiskelijoiden moninaiset tavat oppia ja oppilaitosten toimintaprosessit.”
Tilaa kurssit osoitteesta sakury @ sakury. net. Toimitamme Moodlen kurssikopion, jonka voi liittää oman oppilaitoksen Moodle-alustalle ja ottaa käyttöön.
SAKUstarsit järjestetään opinnollistaen
Tredun koulutusalat ovat näyttävästi mukana ensi kevään SAKUstarsien toteuttamisessa. Kilpailut toteutetaan mahdollisimman pitkälle opinnollistaen, ja niitä suunnitellaan ja toteutetaan tiiviisti usean Tredun koulutusalan kanssa.
Esimerkkejä toteutuneesta ja tulossa olevasta opiskelijayhteistyöstä SAKUstars 2026-kilpailuissa:
• media-alan videoprojektit, painetut arvohahmot, julisteet, kortit ja tarrat
• kone- ja tuotantotekniikan opiskelijat tekevät palkintokorokkeet sekä avaimenperät, jotka teollinen pintakäsittely maalaa
• taideteollisuusalan opiskelijat tekivät vaneriset tähtiavaimenperät
• näytöslajina kilpailuissa on PIPAlätkä, jonka suunnittelee ja toteuttaa liiketoiminnan sporttimerkonomiopiskelijat
• tekstiili- ja muotialan opiskelijat suunnittelevat ja tekevät juontajien asut
• taideteollisuusalan opiskelijat somistavat kilpailutilat
• sosiaali- ja terveysalan opiskelijat hoitavat kilpailujen ensiavun
• elintarvikealan ja ravintola- ja cateringalan opiskelijat hoitavat kisatarjoilut
• hius- ja kauneudenhoitoalan opiskelijat loihtivat pikakampauksia kisaväelle
• kasvatus- ja ohjausalan opiskelijat toteuttavat” Do it yourself”-pisteet
• tieto- ja viestintätekniikan opiskelijat hoitavat tulospalvelun
Teksti: Kati Thelén, Tredu

Uusia henkilöitä mukaan toimintaa kehittämään

SAKU ry: n hallitukseen ja kehittämisryhmiin on valittu uusia jäseniä.
Hallituksen uutena jäsenenä vuodenvaihteessa aloitti koulutuspäällikkö Aila Ylihärsilä Sedusta. Lisäksi vuosikokous valitsi hallituksessa jatkamaan: kuntayhtymäjohtaja Antti Lahti( SASKY koulutuskuntayhtymä), kilpailujohtaja Hanna Nyrönen( Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä) ja rehtori Nina Sundström( Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä).
Viisi ryhmää toimintaa kehittämässä Kehittämisryhmien tehtävänä on antaa palautetta järjestön toiminnasta, ideoida uutta toimintaa ja tuoda oppilaitosnäkökulma toiminnan kehittämiseen. Ryhmiä täydennetään kahden vuoden välein avoimen haun kautta.
Jo pidempään toimineita ryhmiä ovat opiskelijoiden kulttuuritoiminnan kehittämisryhmä TUKIstars, liikunnan kilpailutoiminnan kehittämisryhmä, hyvinvoiva amis-kehittämisryhmä sekä viestinnän kehittämisryhmä. Uutena ryhmänä perustettiin liikkuva oppilaitos-kehittämisryhmä, joka keskittyy oppilaitoksissa tapahtuvan paikallisen liikuntatoiminnan kehittämiseen.
Ryhmiin valittiin seuraavat henkilöt:
Hyvinvoiva amis-kehittämisryhmä
• Bovellan Miia, Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä
• Henttonen Niina, Kiipulasäätiö
• Jokinen Kaisa, Länsirannikon koulutus Oy
• Levonen Airi, Raision seudun koulutuskuntayhtymä
• Lilja Janne, Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä
• Tamminen Sofia, Turun kaupunki
• Turunen Katriina, Helsingin kaupunki
Opiskelijoiden kulttuuritoiminnan kehittämisryhmä( TUKIstars)
• Lummevuo Virpi, Turun kaupunki
• Ockenström-Riskilä Liina, Helsingin kaupunki
• Sunila Riina, SASKY koulutuskuntayhtymä
• Vikulina Svetlana, Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä
• Widenoja Pekka, SASKY koulutuskuntayhtymä
• Wiikari Leena, Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia
• Väisänen Eila, Kainuun ammattiopisto
Liikkuva oppilaitos-kehittämisryhmä
• Ikonen Jukka, Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä
• Kauppinen Marjo, Ammattiopisto Luovi Oy
• Lasala Fanny, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä
• Penttilä Jukka, Ammattiopisto Luovi Oy
Liikunnan kilpailutoiminnan kehittämisryhmä
• Anetjärvi Arto, SASKY koulutuskuntayhtymä
• Kallioinen Päivi, Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia
• Pusa Jani, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä
• Rahkonen Anni, Koulutuskuntayhtymä Tavastia
• Sirviö Anssi, Kainuun ammattiopisto
Viestinnän kehittämisryhmä
• Bennick Hanna-Mari, AMKE ry
• Lius Annika, Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä
• Sirén Lea, Tampereen kaupunki
• Valtonen Josefiina, SASKY koulutuskuntayhtymä
SAKU ry tutuksi!
SAKU-info uusille yhteyshenkilöille ja kaikille toiminnasta kiinnostuneille
12.2.2026 klo 14.30 – 15.30 Teamsissa
Lisätiedot nettisivujen tapahtumakalenterista.
19