Poznański Rocznik Archiwalno - Historyczny R. 16 (2013) | Page 172

172
Recenzje i noty bibliograficzne
oprogramowania , które można w tych celach zastosować . Zarysowany problem byłby ciekawym tematem większego opracowania naukowego .
Dużą wartością publikacji jest aktualność tematu oraz nowatorskie podejście w ukazywaniu poruszanych problemów . Jest ważną pozycją w zakresie problematyki archiwów społecznych i uzupełnia też listę publikacji ogólnoarchiwalnych . W części podręcznikowej na podkreślenie zasługują liczne egzemplifikacje przytaczane przez autorów , które ułatwiają zrozumienie problematyki , np . przykłady opisów archiwalnych . Dodatkową zaletą jest też fakt bezpłatnego udostępnienia jej na licencji Creative Commons BY SA w Internecie , co na pewno ułatwi upowszechnienie wśród zainteresowanych . Zastanawiająca jest tylko zbieżność układu książki w części podręcznikowej ze spisem treści wspomnianego wyżej podręcznika Metodyki archiwalnej .
Książka jest warta polecenia nie tylko środowisku zajmującemu się zabezpieczaniem materiałów archiwalnych czy akademickiemu , ale wszystkim , bez względu na wykonywany zawód . Dobrze byłoby też , gdyby stała się jednym z elementarzy wykorzystywanych do kształcenia obywatelskiego , aby zwrócić uwagę społeczną na znaczenie archiwaliów i zachęcić do inicjatyw obejmujących ich ochronę . Na pewno powinni do niej zajrzeć wszyscy archiwiści i historycy oraz społecznicy zainteresowani tego typu działalnością .
Przy kolejnych wydaniach warto byłoby przejrzeć pracę pod kątem powtórzeń , które szczególnie dotyczyły opisywania tych samych projektów Ośrodka KARTA . Dobrze byłoby rozbudować , czy lepiej może dodać nową część na temat archiwizacji materiałów natury cyfrowej , chociażby na temat archiwizacji skanów i stron internetowych . Coraz częściej te ostatnie stają się medium , za pomocą którego społeczności lokalne czy różne inicjatywy społeczne komunikują się ze społeczeństwem , zatem stale rośnie ich znaczenie . Wskazane byłoby też , aby publikacja wyraźniej zachęcała do integracji stosowanych rozwiązań informatycznych , szczególnie w zakresie inwentarzy i prezentacji skanów analogowego materiału archiwalnego , a w przyszłości natywnie elektronicznego . Pozwoli to uniknąć sytuacji , w której powstanie wiele stron internetowych , czy bardziej profesjonalnych serwisów , które będą wzmacniały rozproszenie zasobu archiwalnego zamiast jego wirtualną integrację .
Anna Sobczak ( Szczecin )
Leszek W i l c z y ń s k i , ABC kancelarii i archiwum parafialnego , Poznań 2012 , ss . 145 .
Kościół w Polsce to rozbudowana struktura organizacyjna . W 2011 r . funkcjonowało 10 177 parafii stanowiących podstawowe jednostki tej struktury . Każda