Peníze v rukou státu 31.1.2016 | Page 26

26 PENÍZE V RUKOU STÁTU
V porovnání s ostatními ekonomickými problémy je dnes asi nejvíce zmatená problematika peněz, a proto je zde pohledu z jisté perspektivy nejvíce zapotřebí. Peníze kromě toho představují ekonomickou oblast, která nejvíce utrpěla několikasetletými státními zásahy. Mnozí lidé( a mnozí ekonomové), kteří jsou oddáni myšlenkám svobodného trhu, se často v případě peněz náhle zastavují. Začínají náhle tvrdit, že peníze jsou jiné, že musejí být dodávány státem a státem také přísně regulovány. Tito autoři nikdy nepovažují státní kontrolu oblasti peněz za zasahování do fungování svobodného trhu. Svobodný trh v oblasti peněz je pro ně něco nemyslitelného. Státy dle nich musí razit mince, vydávat papírové peníze, určovat „ zákonné platidlo“, vytvářet centrální banky, pumpovat peníze do ekonomiky a poté je zase stahovat, „ stabilizovat cenovou hladinu“ atd.
Při pohledu do historie zjistíme, že peníze byly jednou z prvních věcí, kterou státy ovládly, a tuto situaci v měnové oblasti příliš nenarušila ani „ revoluce“ svobodného trhu v 18. a 19. století. Je tedy nejvyšší čas, abychom se začali důkladně zabývat mízou naší ekonomiky – penězi.
Položme si nejprve otázku: Je možné, aby byly peníze poskytovány v souladu s principem svobody? Je možné mít svobodný trh peněz, stejně jako máme svobodný trh ostatního zboží a služeb? Jakou podobu by tento trh měl? Jaké jsou důsledky nejrůznějších státních zásahů v této oblasti? Upřednostňujeme-li svobodný trh v jiných oblastech, přejeme-li si odstranit státní zásahy do životů a majetku lidí, nenajdeme žádný důležitější úkol, než zkoumat způsoby a mechanismy fungování svobodného trhu v oblasti peněz.