a balneológii. Nepochybne by jej pomohlo jej väčšie rozšírenie medzi angiológmi, diabetológmi, flebológmi, neurológmi, traumatológmi a ortopédmi. Moderné prístroje pre vákuovo-kompresívnu terapiu už nie sú zaťažené náročnosťou preskripcie ani problémovou obsluhou a pre pacienta sú nenáročné a príjemné. Existuje nezanedbateľné množstvo odborných lekárskych štúdií a experimentov od autorov z množstva krajín, ktoré potvrdzujú účinnosť tejto liečebnej metódy. Vákuovo-kompresívna terapia sa tak stala jednou z najlepšie prebádaných metód fyzikálnej terapie. Princíp pôsobenia vákuovo-kompresívnej terapie je navyše vo svojej podstate veľmi jednoduchý, zrozumiteľný, plne konzistentný s poznatkami súčasnej fyziológie a patofyziológie a neprináša teda riziko neistôt, ktoré každú novú, zložitú a často len empiricky podkladanú metódu sprevádzajú. Napriek tomu je vákuovo-kompresívna terapia doteraz stále málo známou metódou, často dokonca zamieňanou za iné postupy prístrojovej fyzikálnej medicíny.
Zostáva len dúfať, že liečebné a preventívne využívanie vákuovo-kompresívnej terapie bude výrazne stúpať a že sa na tomto trende budú podieľať naďalej tak lekári odboru FBLR, tak aj lekári ďalších odborov( hlavne diabetológovia a angiológovia). Prospech z tohto vývoja zaznamenajú aj zdravotné poisťovne, pretože pri využívaní vákuovo-kompresívnej terapie sa preukázateľne znižuje počet amputácií so všetkými ich ľudskými, spoločenskými a ekonomickými dôsledkami.
Významne sa tiež zvyšuje šanca na rýchlejšie a účinnejšie hojenie celého radu ďalších zdravotných postihnutí spojených priamo alebo aj nepriamo s cievami končatín. Aj keď má metóda vákuovo-kompresívnej terapie svoj pôvod už v 60. rokoch minulého storočia v Holandsku, stojí určite za povšimnutie, že moderné prístroje určené pre jej realizáciu vznikali v spolupráci slovenských a českých odborníkov z odboru medicíny, biofyziky a lekárskej techniky a v súčasnej dobe sú vyvážané do množstva krajín vo svete. Dúfajme len, že aj naši lekári a pacienti využijú v dostatočnej miere výhody tejto účinnej a účelnej liečebnej metódy.
Prof. MUDr. Viera Štvrtinová, CSc., Ph. D., II. interná klinika LF UK Bratislava, Slovenská republika
Prof. MUDr. Anton Gúth, CSc., Klinika fyziatrie, balneológie a liečeb. rehabilitácie, Univerzitná nemocnica Bratislava,
Slovenská republika
MUDr. Ladislav Božek, Diabetologická ambulance Bruntál, Diabetologická ambulance Ostrava, Česká republika
MUDr. Pavel Matoušek, Ph. D., Centrum cévní chirurgie, Kojetín, Česká republika
MUDr. Marie Micková, Lázeňská léčebna Hvězda, Mariánské Lázně, Česká republika
Prof. MUDr. Vladimír Resl, Cc., Fakulta zdravotnických studií, Západočeská univerzita v Plzni, Česká republika
Doc. Ing. Jaroslav Průcha, CSc., Ph. D., Společné pracoviště 1. LF UK a FBMI ČVUT Praha – Albertov, Česká republika
Vákuovo-kompresívna terapia
Fyzikálna liečebná metóda založená na riadenom striedaní hyperbarického a hypobarického prostredia s cieľom priaznivého ovplyvňovania organických aj funkčných porúch periférneho prekrvenia, nedostatočného metabolizmu a zhoršenej trofiky končatín vaskulárnej, posttraumatickej, systémovej, neurocirkulačnej, degeneratívnej a záťažovej etiológie. Aplikácia VCT tiež prispieva k lepšej obehovej kondícii pacienta.
Extremiter 2010 edícia Better Future
Unikátna osvedčená efektívna metóda pri liečbe:
• končatinových diabetických komplikácií cievneho a neurologického charakteru,
• funkčných porúch tepien končatín,
• všetkých poúrazových a pooperačných stavov na končatinách,
• lymfovenóznych insuficiencí, opuchov, niektorých varikóznych zmien a bercových vredov atď.
Embitron s. r. o. Už dvadsať rokov svetový producent a dodávateľ lekárskej prístrojovej techniky v oblasti fyzikálnej liečby, liečebnej rehabilitácie a ďalších oborov medicíny.
Tradičné osvedčené metódy liečby – žiadajte u svojho lekára.
Embitron s. r. o. embitron @ embitron. eu 00420 / 377 423 556 www. embitron. eu