ČOPTIMIST Osmatračnica
ovečanstvo je 12. juna 2016. godine doživelo najkrvaviji dan u modernoj svetskoj istoriji, bar kada je LGBT populacija u pitanju. Tog dana je naoružani napadač, identifikovan kao Omar Mateen, u gej klubu Pulse u Orlandu ubio 49, a ranio 53 lica, što je najmasovnije ubistvo pripadnika LGBT populacije još od holokausta, ujedno i najsmrtonosniji akt nasilja nad LGBT populacijom u američkoj istoriji, najsmrtonosnije masovno ubistvo od strane jednog lica i najsmrtonosniji teroristički napad u Americi još od 11. septembra 2011. godine. Događaj je pokrenuo lavinu komentara i reakcija širom sveta, uglavnom je u pitanju izražavanje tuge i solidarnosti sa porodicama žrtava.
Međutim, kako to obično biva, ovakva dešavanja probude i ono najbolje, ali i ono najgore u ljudima, te su vrlo podobna za sociološko ispitivanje javnog mnjenja na određene teme. Ono što je rezultat nestudiozne opservacije i analize na uzorku koji svakako nije reprezentativan, kada su internet komentari u Srbiji u pitanju je poražavajuće. Oni međutim pokazuju dve značajne stvari:
- Javno mnjenje u Srbiji je izuzetno zatrovano mržnjom i u zabrinjavajuće velikom procentu spremno da podrži ubijanje drugih i drugačijih, što se ogleda u internet komentarima koji su se pojavljivali ispod teksta, a koje moderatori nisu mogli dovoljno brzo da cenzurišu. Među njima je bilo dosta komentara koji podržavaju ubicu, čestitaju mu i nazivaju ga herojem, a ukoliko razlog za to nije ciljna grupa koju je targetirao, onda je slavlje uzrokovano činjenicom da su žrtve Amerikanci.
- Portali dnevnih listova, pored svih mogućnosti cenzurisanja komentara koji podržavaju nasilje ili propagiraju mržnju, pali su zadatak.
www. optimist. rs
8
S obzirom da je često teško kontrolisati komentare na društvenim mrežama, posebno na jako posećenim stranicama, na to se neću posebno osvrnuti, a verujem da nikoga od nas preterano i ne iznenađuje sve to što je moguće pročitati. Međutim, na komentare na portalima se moramo osvrnuti jer osim što govore o javnom mnjenju, govore i o svesti medija da u istoj meri u kojoj imaju odgovornost za sadržaj posta, imaju i odgovornost za sadržaj komentara ispod njih. Svi komentari pre objavljivanja moraju biti odobreni od strane moderatora, tako da se svaki stav iznet u njima može smatrati stavom koji je prihvatljiv uredništvu. Prema nedavno objavljenim podacima agencije za online marketing Brisbane Digital, najčitaniji online listovi u Srbiji su: Blic, Kurir, B92, Telegraf, Novosti i Alo, tako da sam se komentarima na ovim portalima najviše i bavio. Kada su u pitanju B92 i Blic, moderacija je uradila svoj posao – govora mržnje prema LGBT populaciji nema, kao i komentara koji podržavaju zločin. Međutim, na sajtu Blica odnos pluseva i minuseva priča svoju priču – iako su prihvaćeni samo komentari koji su OK, na njima su ostali čitaoci ostavljali i do 40 % minuseva, što je još jedan podatak koji potvrđuje priču o javnom mnjenju. Najveći broj komentara na portalu Blica zapravo se bavi neprihvatljivim brojem minuseva na pozitivnim komentarima, a primetno je da se svaka prilika koristi i za izražavanje homofobije, kao u komentarima ispod posta gde je osoba navela da su osobe koje podržavaju nasilje „ latentni homoseksualci“ što je poslužilo za izražavanje homofobičnih stavova, ali pažljivo kako ne bi kršili pravila portala i bili objavljeni. Takođe, iako nema govora mržnje prema LGBT populaciji, prisutna je ksenofobija i islamofobija, u komenta-
Masakr u Orlandu i javno mnjenje Svaka čast majstore
piše: Nemanja Marinović