Logistics Manager
Automatyzacja często łączy się z szeregiem ograniczeń czy standardów , które mogą stać w sprzeczności do oczekiwań wobec operatora logistycznego . Nasi klienci wymagają elastyczności , a perspektywa kontraktu nie zawsze pozwala na zaplanowanie optymalnych inwestycji .
jeszcze większej płynności transportu i dostaw w mieście , co może się przekładać na szereg elementów – szybkość , jakość , koszty . Z magazynu miejskiego łatwiej realizować dostawy „ last mile ”, do końcowego odbiorcy .
Innym przykładem wykorzystania obiektu miejskiego jest bufor dla innych magazynów – zlokalizowanych ze względu na swoją funkcjonalność bardziej centralnie ( np . w ramach galerii i parków handlowych ) oraz ograniczonych powierzchniowo . Bufor czy rozwiązanie optymalizujące „ ostatnią milę ” przekładają się na krótszy lead time , co może być kluczowe dla dostaw wymagających częstego zaopatrzenia , w tym dla dostaw na produkcję .
Kolejne możliwości wykorzystania magazynów miejskich to procesy angażujące konsumentów – np . w zakresie odbiorów gabarytowych produktów . W powyższe wpisuje się także rosnący trend efektywnego zarządzania przesyłkami zwrotnymi oraz recyklingiem i ponownym wykorzystaniem materiałów . W wielu modelach biznesowych bardzo ważny jest fizyczny dostęp do produktów . Tak funkcjonują m . in . magazyny marketingowe , z których w trybie ciągłym korzystają pracownicy danej firmy . Pod kątem klientów z kolei w magazynie miejskim , poza podstawową funkcją składowania produktów do sprzedaży , można rozważyć ulokowanie „ show roomu ” umożliwiającego prezentację produktów czy technologii .
Lokalizacja naszego magazynu umożliwi nie tylko odpowiedź na tego typu potrzeby , ale także będzie efektywna pod kątem zrównoważonego rozwoju . Dla przykładu – okolicznym firmom korzystającym z tego obiektu łatwiej będzie rozwijać transport elektryczny . Jeśli będziemy mieć do czynienia z projektem polegającym na obsłudze klienta produkcyjnego , atutem staną się mniejsze odległości i możliwość szybszej reakcji . Ponadto w Poznaniu będziemy korzystać z różnorodnych rozwiązań , których celem jest oszczędzanie energii i wody oraz poprawa komfortu użytkowników .
Przy budowie nie zabraknie także rozwiązań dbających o różnorodność lokalnego ekosystemu . Dodatkowo sama inwestycja jest realizowana z uwzględnieniem standardów zrównoważonego budownictwa , co zostanie potwierdzone certyfikatem BREEAM Excellent .
Jak widać , magazyn miejski daje dużo nowych możliwości . Jednocześnie – co może okazać się ważne dla klientów – magazyn ten będzie multiklienckim obiektem o najwyższych standardach bezpieczeństwa , do zarządzania którym będziemy wykorzystywać swoje długoletnie doświadczenie , rozwiązania i systemy .
Lokalizacja w granicach miasta nie oznacza zatem rezygnacji z plusów , z których do tej pory korzystali nasi klienci w ramach wykorzystania magazynów podmiejskich . Co więcej , obiekt w Poznaniu będzie bardzo dobrze skomunikowany z naszym centrum logistycznym w Gądkach . To da możliwość połączenia wszystkich usług – tych opartych o logistykę miejską , ale także tych związanych z efektywną dystrybucją w kraju i w Europie , obsługą celną czy frachtem morskim i lotniczym .