Operatorzy logistyczni 2024 | Page 6

DODATEK : OPERATORZY LOGISTYCZNI
Nowe inwestycje zlokalizowane w obrębie granic miasta – a nie jak do tej pory w podmiejskich centrach logistycznych – to z pewnością podejście nowatorskie .
DJ : Czy w nowym obiekcie zamierzacie uruchomić usługi typu VAS ? Tego typu inicjatywy wymagają zwykle mocno zindywidualizowanego podejścia do partnera biznesowego . Jak w tym kontekście podchodzicie do współpracy z klientem i co z Waszej perspektywy daje największe szanse na zbudowanie silnych relacji ?
LZP : Tak , w nowym obiekcie zamierzamy uruchomić szeroki zakres usług dodanych . Naszym celem jest zapewnienie kompleksowej usługi , a VAS stał się standardowym i zintegrowanym elementem naszych procesów magazynowych . W tym obszarze z jednej strony korzystamy z bogatego standardowego zaplecza – doświadczenia w organizacji procesów VAS , zaawansowanych systemów IT , automatyzacji czy współpracy z zaufanymi partnerami biznesowymi , z drugiej strony jesteśmy nastawieni na organizowanie procesów dedykowanych . To przekłada się nam na jakość i stabilność , którą jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom nawet przy bardzo wymagających projektach , a także elastyczność – kluczową w tak dynamicznym obszarze .
DJ : Zatrzymując się jeszcze na chwilę przy indywidualnym podejściu do potrzeb partnera biznesowego . Jak w takim kontekście możemy podchodzić do automatyzacji procesów ? W jakim zakresie są one w tym wypadku możliwe ?
LZP : Automatyzacja procesów znacząco usprawnia procesy , stąd nieustannie mamy ją na uwadze . Jednocześnie automatyzacja często łączy się z szeregiem ograniczeń czy standardów , które mogą stać w sprzeczności do oczekiwań wobec operatora logistycznego . Nasi klienci wymagają elastyczności , a perspektywa kontraktu nie zawsze pozwala na zaplanowanie optymalnych inwestycji . Dlatego każdy pomysł automatyzacji dedykowanych procesów wymaga indywidualnej analizy i podejścia . I takie projekty prowadzimy z wieloma naszymi partnerami . Z drugiej strony istnieje szereg automatyzacji uniwersalnych , które znajdują w naszych magazynach coraz szersze zastosowanie , a są istotnym wkładem jakościowym i kosztowym do ofert dla naszych klientów .
DJ : Jesteście jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce operatorów logistycznych . Jak z Waszej perspektywy zmieniły się potrzeby klientów , których obsługujecie ? Jak sądzicie , w jakim kierunku rozwija się rynek dostawców logistyki kontraktowej ?
LZP : Tak , nasza rozpoznawalność stale się zwiększa – nie tylko przez liczne ciężarówki z logo Raben będące od lat elementem krajobrazu drogowego , ale również przez coraz więcej obiektów magazynowych , które każdy może dostrzec , podróżując po Polsce i Europie . Aby rozwijać się w logistyce kontraktowej , musimy przede wszystkim dawać naszym klientom stabilność i bezpieczeństwo operacji . Zdajemy sobie sprawę , jak bardzo realizacja naszych usług wpływa na realizację ich celów sprzedażowych . Stabilność i bezpieczeństwo będą efektem nie tylko kompetencji operacyjnych , ale także kompleksowego zarządzania firmą , mimo wielu wyzwań na rynku logistycznym . Dodatkowo niezmiennie musimy być konkurencyjni i innowacyjni , a także coraz bardziej zorientowani na zrównoważony rozwój .
Z wieloma klientami logistyki kontraktowej współpracujemy już od kilkudziesięciu lat . Można powiedzieć , że wspólnie z nimi kształtujemy kierunek , w którym rozwija się ta logistyka – czy to w zakresie standardów infrastrukturalnych , jakościowych , czy procesowych . Myślę , że możemy być z tego bardzo dumni – bo rozwiązania wspólnie wypracowane i wdrażane przez lata są na najwyższym poziomie . Ogromnie nas to cieszy i już czekamy na to , co przyniesie przyszłość .
DJ : Dziękuję za rozmowę .