Operatorzy logistyczni 2024 | Page 4

DODATEK : OPERATORZY LOGISTYCZNI

Co powinien dawać klientom operator logistyczny ?

O rozwoju koncepcji magazynów miejskich , automatyzacji procesów skrojonych pod indywidualne procesy klientów oraz o rozwoju rynku logistyki kontraktowej z Lucyną Zaborowską-Princ , dyrektor regionu Raben Logistics Polska , rozmawia Dominik Jańczak – redaktor naczelny magazynu „ Logistics Manager ”.
Dominik Jańczak : Grupa Raben posiada oddziały w 15 krajach Europy i zatrudnia około 13 000 pracowników . Jesteście dużą organizacją dysponującą rozbudowaną infrastrukturą . W zeszłym roku otworzyliście magazyn w podpoznańskim Swadzimiu i rozpoczęliście inwestycję w samym Poznaniu , która ma być największym w Polsce magazynem miejskim . Czy możesz opowiedzieć nieco więcej o tym projekcie ? Dlaczego zdecydowaliście się na lokalizację w stolicy Wielkopolski ?
Lucyna Zaborowska-Princ : Nasza firma ma długą historię w regionie Wielkopolski . To tutaj ponad 30 lat temu zaczęła się historia Raben w Polsce . Już wtedy właściciel widział ogromny potencjał w tej lokalizacji , która od tego czasu stanowi ważny ośrodek naszych usług . Dzisiaj nadal widzimy tutaj możliwości dalszego rozwoju – z jednej strony jest to związane ze strategiczną lokalizacją Poznania , a z drugiej z dobrymi jakościowo-kosztowo-operacyjnymi rozwiązaniami .
Wielkopolska jest ważnym ośrodkiem gospodarczym na mapie Polski . Długa tradycja przedsiębiorczości od lat przekłada się na zakładanie i rozwój lokalnych firm . Co więcej , Poznań wraz z okolicą jest także miejscem lokowania i dynamicznego rozwoju biznesów spoza naszego regionu – czy to w ramach startu biznesu , czy konsolidacji i nowej organizacji procesów .
Nasze główne centrum logistyczne w regionie zlokalizowane jest w podpoznańskich Gądkach / Robakowie i stanowi dziś ważną część całego systemu magazynów oraz sieci transportowej , w oparciu o które budujemy dla klientów kompleksowe krajowe lub międzynarodowe rozwiązania logistyczne .
Nowe inwestycje zlokalizowane w obrębie granic miasta – a nie jak do tej pory w podmiejskich centrach logistycznych – to z pewnością podejście nowatorskie . Jako lider na rynku logistyki często wdrażamy rozwiązania innowacyjne . Liczymy , że magazyn miejski pozwoli nam rozwijać się dalej , wraz z nowymi trendami i potrzebami naszych klientów . Lokalizacja miejska to także zupełnie inne możliwości dotarcia do rynku pracowników . Dla specyfiki naszej działalności dywersyfikacja w tym względzie może mieć pozytywny wpływ na naszą działalność .
DJ : Magazyn osadzony w tkance miejskiej wymaga nieco innego podejścia do organizowania logistyki – w jakim kierunku z Waszej perspektywy rozwijać się będą procesy logistyczne w dużych miastach ?
LZP : Przewidujemy , że w dużych miastach procesy logistyczne będą się rozwijać w kierunku dalszego zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju . Efektywność jest tutaj rozumiana jako zapewnienie