Operatorzy logistyczni 2024 | Page 15

Logistics Manager
producentami . Jeśli trend będzie kontynuowany , poprawią się również warunki polskich producentów , a w dalszej kolejności sektora logistycznego . Tak samo jak w reszcie Europy , w styczniu producenci z Niemiec raportowali opóźnienia dostaw z Azji . W szerszym ujęciu przemysłowy PMI urósł także w strefie euro z 44,4 pkt w grudniu do 46,6 pkt w styczniu , jednak czas dostawy wydłużył się po raz pierwszy od roku .
Co z innymi obszarami rynku TSL w bieżącym roku ?
Według listopadowych kalkulacji Ti globalny sektor spedycyjny w 2023 r . skurczył się aż o 5 % względem 2022 r . Głównym winowajcą tak dużych spadków była spedycja morska , która zanotowała spadek o 5,3 %. Niewiele lepiej wypadła spedycja lotnicza ( -4,5 %). Mniejszy popyt , spowolnienie gospodarcze i te same czynniki , które spowalniały całą globalną logistykę , ujawniły się również w tym obszarze .
Sytuacja ma się poprawić w bieżącym roku , a globalna spedycja w obliczu spadającej inflacji , lepszych prognoz gospodarczych i zanikającej perspektywy poważnej recesji ma osiągnąć niewielki wzrost na poziomie 0,3 %. Rynek przewozów morskich ma się powiększyć o 0,4 %, a lotniczych o 0,2 %. Mało imponujący – ale zawsze wzrost – spodziewany jest także w perspektywie średnioterminowej . W latach 2023 – 2027 cały globalny rynek ma osiągnąć średnioroczne tempo wzrostu na poziomie 1,5 % i wartość ponad 399 mld euro . Spedycja morska do 2027 r . urośnie średnio o 1,2 % rocznie , natomiast lotnicza o 1,8 %.
Transport drogowy także bez szalonych wzrostów
Spektakularne wzrosty nie są zapowiadane również w transporcie drogowym , zwłaszcza w Europie , w której spowolnienie gospodarcze było bardziej dotkliwe niż w regionie Azji i Pacyfiku i Ameryce Płn . Tegoroczny realny wzrost sektora przewozów drogowych na Starym Kontynencie został oszacowany przez Transport Intelligence na 1,7 %, a jego wartość na koniec roku ma osiągnąć ponad 456,1 mld euro , z czego przewozy krajowe mają urosnąć o 1,1 % ( do 313,5 mld euro ), natomiast międzynarodowe o 2,9 % ( do 142,6 mld euro ).
Beata Troczyńska
Strategic Account Manager , ID Logistics Polska
Jak aktualnie kształtują się trendy w rozwoju logistyki kontraktowej ?
Spośród megatrendów obecnych dziś w logistyce kontraktowej na uwagę na pewno zasługują zrównoważone zarządzanie procesami logistycznymi , rosnąca świadomość odpowiedzialności za dobro wspólne , ludzi i środowisko . Od lat kierunek wyznacza również automatyzacja , digitalizacja i robotyzacja . Ostatnie lata pokazały jednak , że zagadnieniem kluczowym stała się umiejętność budowania rezyliencji operacyjnej , czyli odporności łańcucha logistycznego i zdolności do reagowania zarówno na zakłócenia , jak i na pojawiające się szanse . Najpierw pandemiczny boom e-commerce , później bliskie recesji europejskie spowolnienie gospodarcze pokazały , kto był przygotowany na wyzwania postawione przed rynkiem .
Problem z trendami jest bowiem taki , że nie tylko należy je dostrzegać i o nich mówić , ale także potrafić je wykorzystać . Nam się to udaje i widać to w wynikach spółki . Megatrendem samym w sobie jest także obsługa logistyczna e-handlu . Dopiero wewnątrz niego można wyróżnić poszczególne nurty . Te , w których my uczestniczymy lub wręcz im przewodzimy , to dążenie do oferowania kompleksowych usług logistycznych kontrahentom chcącym realizować zamówienia w modelu wielokanałowym , zwłaszcza na rynku mody . Staliśmy się ekspertem w tej dziedzinie , a obsługa tego sektora stała się naszym znakiem rozpoznawczym . Wybór nie był oczywiście przypadkowy , logistyka e-commerce na świecie rozwija się znacznie szybciej niż ogół rynku kontraktowego , w tym roku będzie to 10,5 % względem 3,7 %, oczywiście na korzyść e-zakupów . Nieprzypadkowy był także wybór kategorii . Spośród całego asortymentu sprzedawanego online to właśnie moda generuje najwyższy potencjał sprzedażowy i ten trend utrzyma się w przyszłości .
Także w perspektywie średnioterminowej regeneracja po spowolnieniu będzie przebiegać relatywnie wolno . Średni wzrost na poziomie 1,7 % ma poskutkować wartością europejskiego rynku przewozów drogowych na poziomie 490,5 mld euro w 2027 r . Analogicznie do bieżących estymacji przewozy międzynarodowe będą rozwijać się nieco szybciej , bo w tempie średnio 2,2 %. Transport krajowy rozpędzi się do 1,5 % średniorocznie .