Operatorzy logistyczni 2024 | Page 14

DODATEK : OPERATORZY LOGISTYCZNI usług logistycznych realizowanych przez zewnętrznych operatorów , czyli tzw . strony trzecie ( ang . Third Party Logistics , 3PL ), będzie wart w tym roku 1,31 bln dol ., co stanowi wzrost o 3,6 % względem 2023 r . Badacze Statista zeszłoroczny wzrost oszacowali na 2,6 %, należy jednak zaznaczyć , że analizie poddano wyłącznie wyspecjalizowanych operatorów świadczących wszystkie lub przynajmniej jedną z następujących operacji : transport , magazynowanie , zarządzanie zapasami , pakowanie . Choć w analizie pominięto szereg modeli usługowych , m . in . 4PL i 5PL , to i tak uzyskano zbliżoną dynamikę wzrostu co w badaniu Ti ( tj . 2,4 % w 2023 r . i 3,7 % w 2024 r .). Z opublikowanych przez Statista danych wynika , że w perspektywie czterech najbliższych lat sektor osiągnie średnioroczne tempo wzrostu na poziomie 2,39 % i w 2028 r . będzie wart 1,44 bln dol .
Rozpatrując pojedynczych graczy , bezkonkurencyjne , jeśli chodzi o tegoroczne przychody , będą Chiny . Wartość tamtejszego rynku wyniesie 328,8 mld dol . Na drugim miejscu , z wynikiem 294,5 mld dol ., znajdą się Stany Zjednoczone . W 2028 r . układ na dwóch najwyższych miejscach podium nie ulegnie zmianie . Jeśli zaś chodzi o rynek europejski , szacunki są znacznie skromniejsze . Cały tegoroczny rynek wygeneruje 279,8 mld dol . i będzie to wzrost o 3,3 %. Średnioroczny wzrost do 2028 r . wyniesie 2,61 %, a sam rynek zanotuje 310,2 mld dol . przychodu .
Ponownie , pomimo kłopotów , zdecydowanym europejskim liderem są i pozostaną Niemcy , gdzie rynek 3PL osiągnie w tym roku przychody rzędu 41,01 mld dol . To 14,66 % całego europejskiego rynku . Do 2028 r . szacowany średnioroczny wzrost wyniesie 2,22 %, a za 4 lata niemieccy operatorzy osiągną przychody w wysokości 44,77 bln dol ., co będzie stanowić 14,43 % całego sektora w Europie .
Pomimo dynamicznego rozwoju usług logistycznych w Polsce , przy naszych zachodnich sąsiadach wciąż wypadamy słabo . Choć średniookresowe tempo wzrostu jest u nas niemal dwukrotnie wyższe ( 4,17 %), to w tym roku rodzimy rynek 3PL osiągnie przychody na poziomie zaledwie 7,72 mld dol . W 2028 r . będzie to 9,09 mld dol . Cały polski 3PL to więc niecałe 19 % rynku niemieckiego i zaledwie 2,76 % europejskiego .
Ożywienie w Europie nadchodzi , ale najpierw będzie gorzej
W drugiej połowie stycznia analitycy z ING prognozowali , że w 2024 r . europejski sektor transportu i logistyki czeka względna normalizacja ze strony popytu , choć ze względu na sytuację na Morzu Czerwonym początek roku nie uniknie turbulencji . Zwłaszcza słaba kondycja niemieckiej gospodarki i przemysłu wciąż wpływa na zapotrzebowanie na dobra przemysłowe , których dla wzrostu potrzebują operatorzy logistyczni . Warto przy tym podkreślić , że sektor przemysłowy jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu dla całego sektora TSL .
Na początku lutego wróżba ING zyskała potwierdzenie w odczytach PMI nie tylko dla Niemiec , ale także dla strefy euro i Polski . Dla przypomnienia Wskaźnik Managerów Logistyki ( PMI ) jest indeksem złożonym opierającym się na pięciu pojedynczych wskaźnikach obejmujących : nowe zamówienia , produkcję , zatrudnienie , prędkość dostaw oraz zakupione zapasy . Wartość PMI powyżej 50 oznacza wzrost , natomiast poniżej 50 spadek aktywności przemysłowej .
Jeśli chodzi o Polskę , wskaźnik wyniósł w styczniu 47,1 pkt i jest to spadek z 47,4 pkt w grudniu . To najgwałtowniejsza obniżka od października 2023 r . oraz potwierdzenie erodujących warunków biznesowych w polskim sektorze przemysłowym na otwarciu roku . Wartość przemysłowego PMI utrzymuje się w strefie negatywnej już 21 miesięcy z rzędu i jest to druga najdłuższa negatywna sekwencja w historii badania , tj . od 1998 r . W styczniu spadła liczba nowych zamówień i wielkość produkcji . Aktywność zakupowa także osłabła , na domiar złego kryzys na Morzu Czerwonym spowodował największe wydłużenie czasu dostaw od sierpnia 2022 r . Na pocieszenie odnotowano jedynie niewielki spadek zatrudniania i zapasów , a przewidywania dotyczące najbliższych 12 miesięcy były najlepsze od lutego 2022 r .
W styczniu głównym źródłem słabości eksportowej w krajowych ankietach był kierunek niemiecki , jednak wstępny odczyt PMI dla tamtejszego przemysłu wyniósł 45,5 pkt i jest najlepszy od 11 miesięcy , co może wskazywać , że najgorsze już za niemieckimi